Dedeme


3.11.2020

Vakit değişti dedem, hayat değişti, değerlerimiz değişti.

Sabah namazıyla başlayıp yatsı namazıyla son bulan günler değişti. Yamalı fakat temiz giysiler içinde geçen mütevazi hayatlar değişti. Varlığa da yokluğa da şükredilen haller değişti.

Artık gaz lambasıyla aydınlanmıyor evler ve o gaz lambasının altında samimi sohbetler edilmiyor. Kimse kazanılan 1 kuruşun bulunan 5 kuruştan daha değerli olduğunu bilmiyor. Ne ellerden güven var, ne dillerden ne de kalplerden. Zamanda kaybolduk, kendimizi bulamıyoruz.

Vakit değişti dedem, sofralar değişti, evler değişti.

Bütün ailenin aynı tepsiden yediği bereketli yemekler, israf dolu mutfaklara bıraktı yerini. İki çeşit yemek yetmiyor artık. Tıka basa yediğimiz ve sizlerden farklı şeyleri ön planda tuttuğumuz için adını bile duymadığınız hastalıklarımız var artık. Depresyon nedir bilir misin ?

30 metrekareye sığdırdığınız hayatı 100 metrekareye sığdıramaz olduk. Artık daha kibirliyiz, daha benciliz, daha cimriyiz, daha doyumsuzuz.

Kat üstüne kat bindirdik, dünya bize dar geliyor. Hiçbir yere sığamıyoruz.

Vakit değişti dedem, bayramlar değişti, insan değişti.

Artık bayramlar yerlerini tatillere bıraktı. Kimseyi evinde bulamıyoruz. Siyah üzerine beyaz hayatlar süremiyoruz.

İtibarı kişilikte değil, parada arar olduk. Söz hakkı ne büyüğün, ne küçüğün; söz hakkı en zengin olanın. Sizin gibi asil duygular taşımıyoruz.

Mutsuzuz dedem, milyarlarca insan arasında yalnız hissediyoruz. Yaşadığınız sevdalar yok, kimse yavuklusuna ayna hediye etmiyor. Birbirimize itimadımız da sabrımız da tahammülümüz de kalmadı. Boşanıyoruz, küsüyoruz, insanları tek kalemde siliyoruz.

Hükmettiğiniz zamana esir olduk.  Daralıyoruz, bunalıyoruz, sizleri özlüyoruz.

 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


2 Yorum
03.11.2020 - 17:24
"""""Mutsuzuz dedem, milyarlarca insan arasında yalnız hissediyoruz. Yaşadığınız sevdalar yok, kimse yavuklusuna ayna hediye etmiyor. Birbirimize itimadımız da sabrımız da tahammülümüz de kalmadı. Boşanıyoruz, küsüyoruz, insanları tek kalemde siliyoruz. Hükmettiğiniz zamana esir olduk. Daralıyoruz, bunalıyoruz, sizleri özlüyoruz."""""""" Gerçekten kardeşim o günleri çok ama çok özlüyoruz bulamıyoruz böylesi zihniyetle ,vesselam,selamlarımla.

04.11.2020 - 16:58
Aleykum selam üstadım. Saygılar.