Kedi Beşiği Romanı Kurt Vonnegut ( İroni Bilim Kurgu)


Esa
7.7.2015

 
 
Yazıda “Kurt Vonnegut  ‘un Kedi Beşiği adlı roman “  romanı hakkında bilgiler, romanının özeti,  romanın konusu, ana fikri,  romanın kahramanları, romanın olay örgüsü,  romanın yazarı, “Kurt Vonnegut  ‘un Kedi Beşiği adlı roman “ romanın şahıs kadrosu  yazarın diğer romanları, “Kurt Vonnegut  ‘un”    hayatı,  “Kedi Beşiği adlı roman “   adlı eserden alıntılar yer alır.  Eser hakkında yorumlar,  romanın anlatım tekniği, yazarın bakış açısı, romanın tekniği, romanın türü, çevrildiği diller, eserin basım yılı, basım hikâyesi, yazar ve eseri arasındaki, eserle yazarın biyografisi arasındaki alakalar incelenmiştir.
Eserin yayımlanma hikâyesi hakkındaki bilgileri, Dünya edebiyatına  katkıları bulabileceksiniz. 
 
ROMAN HAKKINDA 
 
 'Son Bir Milyon Yılın Deneyimleri Göz Önüne Alındığında Düşünceli Bir İnsan İnsanlık İçin Ne Umut Besleyebilir?'
Kedi Beşiği adlı roman Kurt Vonnegut tarafından yazılmış   ve ilk kez 1963 yılında yayınlanmış   kara mizah örneği ve ironilerle örülmüş   bir  romanıdır. Bu roman piyasaya sürüldüğü 1963 yılında en iyi üç kitap arasına girmiş ve yılın en iyi kitabı seçilmiştir.
 
Roman Bilim- Kurgu türünde bir eser olarak da kabul edilmiş fakat yazarın kendisi dahi bu sınıflandırmayı kabul etmek istememiştir. Yazar, bu eserini mevcut dinler ve peygamberlere gönderme yapmak için yazdığını gelecekte olacak olanı değil geçmişten bu güne gelenleri anımsatmak amacıyla yazdığını da ima etmek istemiştir. ““Birisi çıkıp öyle karar verdi diye sözde bilimkurgu yazarı oluverdim. O kategoriye girmek istememiştim, o yüzden neden ciddi bir yazar olarak anılmaktansa böyle çağrıldığımı merak ettim. “
 
Eser, kahramanı John’un Atom Bombası Amerika’ya atılsaydı ne olurdu. Sorusundan hareketle konuyu araştırmaya başlamış ama yolu Bokonon dinine girmeye doğru gitmiştir. “Yani ben çok genç bir adamken, adına 'Dünyanın Sona Erdiği Gün' denecek bir kitap için malzeme toplamaya başlamıştım. “
 
 Vonnegut ‘un bu eseri dışında Şampiyonların Kahvaltısı, Gece Ana adlı eserleri de dilimize çevrilmiştir.
Kedi Beşiği, dünyanın  geleceğinin  sonu acaba nasıl olabilir  sorusu hakkında ilginç bir cevap arıyor. Kitaba adını veren kedi beşiği  oyunu ise  iki ucu birbirine düğümlenmiş ipler ile yapılan  anlamsız şekiller yapılarak oynan bir oyundur.  Bu  oyunu oynayan çocuklar   kedi ve  beşik görmeye uğraşır göremedikleri için de  sinirlenirlermiş.

KİTABIN TANITM BÜLTENİ 

Kitap, gerçeklere dayalı olacaktı.
Kitap, ilk atom bombasının Japonya'daki Hiroşima'ya atıldığı gün, önde gelen Amerikalı şahsiyetlerin neler yaptığının bir anlatımı olacaktı.
Bir Hıristiyan kitabı olacaktı. O zamanlar Hıristiyan'dım.
Şimdi ise; Bokononcu'yum.
Bokonon'un buruk tatlılıktaki yalanlarını bana öğretecek biri olsaydı, daha o zamandan Bokononcu olurdum. Fakat Bokononculuk, Karayip Denizi'ndeki San Lorenzo Cumhuriyeti isimli küçük adayı çevreleyen çakıl taşlı plajların ve keskin mercan kayalıklarının ötesinde bilinmiyordu henüz...
Biz Bokononcular, insanlığın takımlardan oluştuğuna inanırız; ne yaptıklarının farkına varmadan 
Tanrı'nın İradesi'ni yerine getiren takımlardan.
Bokonon, bu takımlara 'karass' adını verir ve beni kendi karass'ıma getiren araç, yani kan-kan, adına 
'Dünyanın Sona Erdiği Gün' denilecek ve hiçbir zaman bitirmediğim bir kitap olmuştu. (Tanıtım Bülteninden)
KONUSU
John, Hiroşima’ya bomba Amerikalılar ve bombayı yapan bilim adamları hakkında bir roman yazmak istemektedir. Aceba bu bomba Amerika’ya atılsa Amerikalılar ve Hristiyanlar ne düşünürü diye de merak etmektedir.  John,  araştırmaları sırasında Hristiyan iken   Bokonona dinine girer. Bu din Tuhaf yolculuk önerileri, Tanrı’nın gönderdiği dans dersleri ve zararsız yalanları öğütleyen tuhaf bir dindir. Peygamberi de bir o kadar tuhaftır.  Bokonon dini  San Lorenzo adasında doğar ve yayılmaya başlar.  San Lorenzo’da  ortaya çıkan Peygamber’inin öğretileri her yere yayılmaya başlayınca  bu din yasaklanır. Hatta  bu dine inananların veya girenlerin idamına karar verilmiştir.  Bu yasağa rağmen Bokononculuk’un kitapları  kalipsolar şeklinde yazılmış ve yayılmaya devam eder.  Bokononizm tamamen zararsız yalanlardan oluşan bir dindir. Aslında bu yalanları n bir kısmını önceki  hükümetler de insanlara her zaman söylemiştir.
Kitap bu tuhaf peygamberin düşüncelerinden ve bakış açısından da bakarak  bilim adamları ile birlikte  dünyanın sonunu  hazırlamaya başlamıştır.

 
KARAKTERLERİ
JOHN: Hristiyan iken   Bokonon dinine giren bir adamdır.  Bu din San Lorenzo adasında doğan ve yayılmaya başlayan, tuhaf yolculuk önerileri, Tanrı’nın gönderdiği dans dersleri ve zararsız yalanları öğütleyen tuhaf bir dindir.
BOKONON DİNİ PEYGAMBERİ: Bu dinin Peygamberi de tuhaf bir adamdır.
Profesör Hoenikker: Atom bombasını bulan Prof.lerinden birisidir.
 
ROMANIN  ÖZETİ  
John    Hiroşima'ya atılan atom bombası ile ilgili bir kitap yazmak istemekte ve bunun için araştırma yapmakta ve veriler toplamaktadır.  Yazar, Hiroşima’ya atom bombası atıldığı gün insanların neler yaşadıklarını ve hissettiklerini öğrenmek istemektedir. Örneğin Hiroşima’ya ilk atom bombası düştüğünde Amerikalılar ve Hristiyanlar ne düşünmüşler, neler hissetmişlerdir. Bunları  da merak etmektedir.
 
Bunun için   bu bombaya maruz kalanlarla konuşmak amacındadır. Fakat bu bombaya maruz kalanların hiç birisi hayatta değildir. Bu defa onların yakınlarını araştırıp onlara ulaşmaya çalışır. Ayrıca Bombanın mucitleri ile de  konuşmak istemektedir.
Fakat bu bombayı hazırlayanların da  hiç biri hayatta değildir. Bu yüzden bombayı yapanlarla değil  ancak çocukları  ve aileleri ile yazışarak bilgi edinebilmektedir. Atom bombasının mucitlerinden  biri olan  Profesör Hoenikker ile bağlantı kurmaya çalışır.  Ancak kendisi öldüğü için  Profesör Felix Hoenikker’in çocukları Newt, Angela ve Frank’a  mektup yazar.  Ama sadece Newt ona dönüş yapar ve  “o gün kendisinin altı yaşında olduğunu ve pek bir şey hatırlamadığını “ bildirir. Bunun üzerine John, Hoenikkerların 2. Dünya Savaşı sırasında yaşadığı kasabaya gider. Frank’in çocukluk arkadaşından, Dr. Felix’in çalıştığı laboratuvarın sorumlusundan ve birkaç kişiden daha bilgi alır.
 
Profesörün çocuklarına ulaşmak isteyince  yolu, Bokononculuk diniyle tanıştığı San Lorenzo adasına düşer. Profesör Hoenikker’in çocukları, uçakta ve adada tanıştığı birkaç kişi onun karass’ını oluşturur.   Krass Bokononculukta, kozmik bir amaca hizmet etmek için bir araya gelen insan topluluklarına verilen isimdir. John da böylece bu Krass’a girmiş olur.  “Bokonon ve McCane yıllar önce bu sefil ülkeyi ele geçirdiğinde, papazları adadan kovmuşlar. Sonra da Bokonon gayet alaycı ve eğlenceli yepyeni bir din yaratmış.”lardır. Kitap aslında bir Hristiyan kitabı oalcaktır. Ama yazar Bokononcu olunca kitap da Bokonuncu olur.
 
Bokononculuğu, Bokonon adında bir keşiş (  Bokonon Peygamberi ) icat etmiştir.  Bu din  uyduruk kelimelerden ve sürekli eklediği kalipsolarla geliştirilen bir dindir. Bu dinin kuralları  da oldukça  eğlencelidir.
 
 Bu arada, Profesör Hoenikker’in, küçük bir hamleyle dünyayı yok edebilecek güçte bir başka keşfi olan Buz Dokuz molekülünden de  haberdar olur. Bu madde su ile karşılaşır karşılaşmaz hem buz kesmektedir.
Bu maddenin adı Ice Nine (Buz dokuz)  dur. Ice Nine ise donma sıcaklığı normal buzdan  çok çok daha yüksek  ve süratli olan bir maddedir.  Bu madde  bir buz parçası ve su ile temas ettiğinde derhal donmasına sebep olmaktadır.
 
 'Son Bir Milyon Yılın Deneyimleri Göz Önüne Alındığında Düşünceli Bir İnsan İnsanlık İçin Ne Umut Besleyebilir?' “Hiç”
Sonunda beklenen olur. İce  Nine görevine başlamıştır. 
 

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış