Ahmet Turan Alkan Hayatı ve Eserleri


 

Ahmet Turan Alkan

1954 yılında Sivas’ta doğdu; İlk, orta ve lise eğitimini Sivas’ta yaptı. 1972 yılında A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi; bu fakültenin Siyaset ve İdare bölümünden 1978 yılında mezun oldu.

İlk köşe yazısı 1974 yılında, Sivas’ta çıkan mahalli Anadolu Gazetesi’nde yayınladı.[1] Sivas Ülkü Ocakları Derneği tarafından dört sayı yayınlanan “Pusat” adlı dergide; 1976-77 tarihleri arasında “Fedai”  adlı dergide yazıları çıktı ve bu derginin yönetim kadrosunda bulundu.  Daha sonra   Sivas’ta yayınlanan “Hadiselerle Hakikat” Gazetesi’nin yazı işleri müdürü oldu. [2]1978 Yılında Ankara’da yayınlanan Hasret ve Genç Arkadaş dergilerinde de yazıları görüldü.  [3]

SBF'nin İdare ve Siyaset Bölümü'nden mezun olduktan sonra Sivas  “Hakikat “ gazetesinde iki yıl çalıştı.  1980’de askerlik hizmeti için Tatvan’a gitti. 1982 başında yedek subay olarak yerine getirdiği  askerliğini tamamladı.  Sivas’ta bir muhasebe bürosunda üç yıl çalıştı. 1985 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’ne göreve başladı. 1987 yılında  Yüksek Lisansını, Doğu ve Batı Karşısında Cemil Meriç, Akçay Yayınları, Ankara, 1994, (Yüksek lisans tezi) tezi ile tamamladı.  1991 yılında da Doktorası’nı Birinci Meşrutiyet Devrinde Ordu ve Siyaset, Cedit Yayınları, Ankara, 1993, adlı çalışması ile  tamamladı[4]. 1993 yılında yardımcı Doçent oldu.  1994 yılında ise  Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin İktisadi ve İdari Bilimler  Fakültesine geçti. İBF Kamu Yönetimi bölümü öğretim üyesi oldu.[5]

1989 Yılında düzenli olarak başladığı yazarlık hayatı süresince muhtelif gazete ve dergilerde denemeleri yayınlandı; 19 basılı eseri bulunan yazar, Zaman Gazetesi’nde ve Aksiyon dergisinde yazı hayatına devam etti.

Araştırma ve denemeleri Türkiye Günlüğü, Tarih ve Toplum, Dergâh, Türk Edebiyatı,  Yeni Türkiye, Aktüel  dergileri ile  ve Zaman ‘da  ( Gazete)  çıktı [6]

2008 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’nden emekli oldu. Turan Alkan, İstanbul Üsküdar semtine taşındı ve orada yaşamaya başladı.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Beş şehir adlı eserinden esinlenerek Altıncı Şehir adlı kitabıyla  “doğduğu ve hayran olduğu şehri”, Sivas'ı anlattı. En çok da bu eseri ile tanındı ve sevildi. En çok denemeleri ile dikkat çekti, Tanpınar ve Cemil Meriç etkisinde  kaldı.

Bu eserinde   Folklorla   sınırlı kalmayıp Türkiye`de yaşanan büyük değişmeyi Sivas ‘ın çehresine bakarak anlatmaya çalıştı.  “Altıncı Şehir, bu bakımdan sadece Sivas`ın değil, bütün Türkiye`nin hikâyesini” anlatan bir şehir tarihçiliği bazında bir eser oldu.

 

Eserleri

Ubeydullah Efendi`nin Amerika Hatıraları,  1989, Altıncı Şehir 1992     ,Birinci Meşrutiyet Devrinde Ordu ve Siyaset, Cedit Yayınları, Ankara, 1993, (Doktora tezi), İstiklâl Mahkemeleri Ağaç (Alternatif Üniversite) Yayınları, İstanbul, 1993, Doğu ve Batı Karşısında Cemil Meriç, Akçay Yayınları, Ankara, 1994, (Yüksek lisans tezi), Yatağına Kırgın Irmaklar, Ötüken Yay., İstanbul, 1997, Ateş Tecrübeleri 1996 , Üç Noktanın Söylediği, Arkadaşlara Başarılar Dilerim.( 2001) , Kalem İşleri ( 2002)  Gemilerde Talim Var ( 2005)

 

KAYNAKÇA

  • [1], Ahmet Turan Alkan,  https://ahmetturanalkan.net/biyografi/
  • [2] Ahmet Turan Alkan, i https://ahmetturanalkan.net/biyografi/
  • [3]Ahmet Turan Alkan,  https://ahmetturanalkan.net/biyografi/
  • [4] Dr Aslan Tekin Edebiyatımızda İsimler, Elips Yyaınları Ankara, 2005 shf 51
  • [5] Dr Aslan Tekin Edebiyatımızda İsimler, Elips Yyaınları Ankara, 2005 shf 51
  • [6] Dr Aslan Tekin Edebiyatımızda İsimler, Elips Yyaınları Ankara, 2005 shf 51
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış