Dinçer Sümer Hayatı ve Eserleri


 


Dinçer Sümer,

İzmir’de doğan sanatçı İlk Ortaokul ve Liseyi İzmir’de tamamlamıştır. İzmir,   Namık Kemal Lisesi’nde öğrenim gördüğü yıllarda  gazetecilik yapmaya başlamış, tiyatroya olan ilgisi de bu yıllarda ortaya çıkmıştır.  Daha bir lise öğrencisi iken tiyatrolarda çalışmış, sinema filmlerinde rol almış,  şiir ve radyo oyunlarında görev almış, edebiyata da merak  sarmıştı.

Daha 1953 yıllarında iken şiir, roman ve oyunlar yazmaya başlayan sanatçı  liseyi bitirdikten  çok ilgi duyduğu  tiyatroculuk alanında eğitim görmeyi istemişti.  İlk şiirleri 1955 yılında Varlık Dergisinde yayımlanan yazarın  .[1] Şiir ve yazıları Yeditepe, Dost[2]  Türk Dili gibi dergilerde yayımlandı. 

İzmir’de, Namık Kemal Lisesi’ni bitiren sanatçı Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü'ne devam etmeye başlamış ve bu bölümü de bitirmiştir.  [3]

1961  de Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nü bitirdikten sonra Devlet Tiyatrolarında   oyuncu ve yönetmen olarak görev yapmaya başlayan sanatçı Tiyatro üzerine Polonya, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırmalar da yaptı.[4]

1961'den bu yana Devlet Tiyatrolarında oyuncu ve yönetmen olarak çalışmaya devam eden Dinçer Sümer,  Devlet Tiyatroları Edebi Kurulu'nda ve  Tiyatro Yazarları Derneği yönetiminde bulundu. Anadolu Üniversitesinde dramaturge “ Sahne Sanatları “ dersi öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

TRT, TOBAV, TBMM, ABDİ İPEKÇİ BARIŞ VE DOSTLUK, SANAT KURUMU[5] ödüllerini alan  sanatçı 1970 yılında radyo için yazdığı, “ Küpe Çiçeğinin Ölümü “ VE “ Gecenin Bir Yerinde” adlı eserleri ile TRT Başarı Ödülünü aldı.  Türk Yunan Dostluğu  konusunu işleyen “ Sandalım Kıyıya Bağlı “ adlı  kitabı ile de Abdi İpekçi Barış ve Dostluk ödülünün de sahibi oldu  [6]

Süleyman Demirel zamanında Cumhurbaşkanlığı Sanat Danışmanlığı yapan Dinçer Sümer'in ‘‘Eski Fotoğraflar’’ adlı tiyatro oyunu 2008 yılında sinemaya aktarıldı. Necef Uğurlu ve Jülide Övür'ün yönetmenliğini yaptıkları filmde, Ahmet Uğurlu ve Bennu Yıldırımlar rol aldı.

Devlet Tiyatrolarından emekli olan[7] Dinçer Sümer'e Türk Dil Kurumu, TRT, TBMM gibi pek çok kurumdan sanata yaptığı katkılardan dolayı ödül almış olan sanatçı 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı   olarak kabul edildi.  Bazı özel  TV kanallarında  da görev alan sanatçı son yıllarda Alzheimer hastalığına [8]yakalandı.

 Oyunlarındaki olayları ve kişileri hayatın içinden seçip çıkaran ve  gerçek hayattan gözlemlediği edinimlerini oyunlarına ve eserlerine yansıtan realist ve gözlemci bir yazar olarak dikkati çekti.   Öykülerinde, seçtiği olaylarda ve ele aldığı kişilerde gözleme ve doğallığa önem veren yazar,  seçtiği karakterleri sosyal hayatları, cemiyetteki yerleri ve tabakaları ile  yaşadıkları toplumsal sorunlar ile birlikte ele aldı.  Oyunlarında ve diğer eserlerinde yaşadığı olayları gerçek hayattan tanıdığı kişileri malzeme olarak kullandı. 

ROMANLARI

 • Bozuk Bir Şey, 1977
 • Bir  Düşmüydü O İzmir , 1992

OYUNLARI

 • 1994 Toplu Oyunları 1, Eski Fotoğraflar / Gül Satardı Melek Hanım / Katip Çıkmazı / Maviydi Bisikletim
 • 1996 Aklımda Kalan Masallar
 • 1996 Bir Düş Müydü O İzmir
 • 1997 Toplu Oyunları 2, Gecenin Kulları / Memuroğlu Memur
 • 2003 Toplu Oyunları 3, "Ali Ayşeyi Seviyo" / Beni Dünya Kadar Sev
 • 2008 Toplu Oyunları 4, Sandalım Kıyıya Bağlı / Marion İle Memet
 • Kategoriler: 1938 doğumlularİzmir doğumlularTürk tiyatro oyuncuları

KAYNAKÇA

 • [1] Dr Aslan Tekin, Edebiyatımızda İismler,  Elips Kitap, 2005  Ankara
 • [2] Dr Aslan Tekin, Edebiyatımızda İismler,  Elips Kitap, 2005  Ankara
 • [3] https://www.biyografi.info/kisi/dincer-sumer
 • [4] https://tr.wikipedia.org/wiki/Din%C3%A7er_S%C3%BCmer
 • [5] https://www.kitapyurdu.com/yazar/dincer-sumer/4871.html
 • [6] https://www.biyografi.info/kisi/dincer-sumer
 • [7] https://dipnotkitap.net/OYKU_ve_NOVELLA/MaviydiBisikletim.htm
 • [8] https://eksisozluk.com/dincer-sumer--294058
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış