Şevket Arı Hayatı ve Öyküleri
Şevket Arı (1304)

Tam adı Tam adı Mehmet Şevket Arı olan şair, 1888 yılında Çanakkale'nin Saraycık köyünde[1] dünyaya geldi.

İlköğretimine Çanakkale'de başlamıştır. İlk mektebi Çanakkale’de tamamladı. İlkokulu bitirdikten sonra  orta  mektebi parasız yatılı Mekteb-i Sultani Galatasaray Lisesinde tamamladı.

Galatasaray Lisesinden sonra "Halkalı Ziraat Mekteb-i Âlisine girerek 1913 (1329) yılında mezun oldu. 1914'te memurluğa başladı.1917 yılında Kayseri Darüleytam müdürlüğü yaptı. Daha sonra Karacabey Çiftliği müdürlüğüne geldi Bu müdürlüğü sırasında Yunan işgali başlayınca  1919'da Yunan işgaline karşı  savaşan civardaki çeteleri Millî Mücadeleye yönlendirdi ve çetelerle birlikte  çatışmalara katıldı. Bu çatışmalar ve mücadeleler sırasında 'Kara Müdür' lâkabıyla ün saldı.[2]

 1923 yılında Adana Ziraat Mektebi müdürlüğü, 1925 yılında Ziraat Vekâleti Ziraat Aletleri Şubesi müdürlüğü, 1926 yılında Çifteler Çiftliği müdürlüğü yaptı.

1929 yılında serbest hayata atılarak 1932 yılına kadar Emin Sazak Çiftliği müdürlüğünü yürütmüş ve sonra tekrar Ziraat Vekâletine dönerek 1937 yılına kadar Ziraat Aletleri Şubesi müdürlüğü görevinde bulundu.  1937-1942 yılları arasında Trakya Umumi Müfettişliği Ziraat Müşavirliği görevini yaparken, fahri olarak Edirne Lisesi Kimya ve Fransızca öğretmenliği görevini de yürüttü.1942 yılında Zirai Kombinalar Teşkilatını kurdu. [3]1950 yılında Tarım Bakanlığı Teknik Müşaviri iken emekliye ayrıldı. 

Emekli olduktan sonra kendisini hikâyeciliğe verdi. Hikâyelerinde  kendi başından geçen olayları veya etrafında gelişen hadiseleri ele aldı.  Hikâyelerinin bir kısmını çeşitli gazete ve dergilerde yayınladı.  "Kırdan Bayırdan Derlemeler" isimli kitabında deneme türündeki yazılarını da toparladı.  Hikâyelerinin bazıları "Mert Düşman" adı altında ölümünden sonra yayınlandı. 

Mert Düşman adlı eseri Şevket Arı, ölümünden sonra "Abdi İpekçi Barış Ödülü"ne layık görüldü.[4] ve Milliyet Gazetesi'nde yayınlandı. Şevket Arı, basit bir kalça kırığı ameliyatından sonra  9 Ekim 1979 tarihinde  vefat etti  

Hikâyelerinde milli mücadele yıllarındaki sosyal çevreler ve savaşın  cephe gerisinde yaşananları da aksettirmesi bakımından önemli olmuştur. Milli mücadele yılları dışında yaşadığı memuriyet dönemini anlatan ve o günlerden izler taşıyan öyküler de yazmıştır. Sade, gerçekçi ve etkileyici hikâyelerinde daha çok kendi başından geçen olayları dile getirmiştir.

Hikâyeleri: Kırdan Bayırdan Derlemeler (1949); yeni baskısı Kırdan Bayırdan adıyla 1998. Eserin sunuş yazısı: Nevzat Kösoğlu), Sabrımı Denedim (1999).

 

KAYNAKÇA

 

  • [1] Dr Aslan Tekin Edebiyatımızda İismler, Elips Yayınları Ank. 2005, shf 61
  • [2] Dr Aslan Tekin Edebiyatımızda İismler, Elips Yayınları Ank. 2005, shf 61
  • [3] https://www.otuken.com.tr/YazarDetay/Sevket-Ari
  • [4] https://www.otuken.com.tr/YazarDetay/Sevket-Ari
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış