Seyyid Ahmet Arvâsî Hayatı EserleriSeyyid Ahmet Arvâsî

 

Doğum,15 Şubat 1932Ağrı, Doğubeyazıt Ölüm    31 Aralık 1988, İstanbul, Erenköy ) Yazar, şair fikir adamı

Ahmet Arvasî  Ağrı'nın  ( Müküs ) Doğubayazıt ilçesinde doğmuştur.

Arvaslar denilen Van ili Bahçesaray ilçesine bağlı  Van Gölü'nün güneyine düşen  Arvas  8 yeni adı Doğanyayla) [1]Köyüne yerleşmiş bir  aileye   mensuptur.  "Arvasîler" olarak bilinen aile, Soyadı Kanunu'nun çıkmasıyla, "Arvasi" soyadını almıştır. Babası, Van Gümrük Müdürlüğü'nden emekli Abdülhakim Arvasî'dir. [2]  “annesi ise  ev kadını Cevahir Hanım'dır. Ahmet Arvasî   altı çocuklu bu  ailenin ikinci büyük çocuğudur. ” [3]

Bu aile kökenlerinin Hz Muhammed’in soyuna dayandıran dolayası ile seyyid olduklarını iddia eden bir ailedir.   Ahmet Arvasî   bu nedenle Seyyid ön adını kullanmıştır.

Hayatı

Ailenin altı çocuğundan birincisi olan S.Ahmed Arvasî, ilköğretime Van'da başladı. Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde  tamamladı. Ortaokula ise Karaköse’de başladı ve  Erzurum'da bitirdi.  Ortaokuldan sonra Erzurum Erkek Öğretmen Okulu'na başadı ve Nene Hatun Kız Öğretmen Okulu ‘na [4]kayıt yaptırdı ve Öğretmen okulunu 1952 yılında bitirerek aynı yıl 1952 ‘de Konya'nın Doğanbeyli nahiyesinde ilkokul öğretmeni olarak göreve başladı. 1952 yılında ilkokul öğretmeni olarak çalışıp askerliğimi yedek subay olarak tamamladı.  Üç yıl ilkokul öğretmeni olarak görev yaptı. 1955 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji bölümüne  kayıt yaptı. 1958'de Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü'nü bitirdi. Van Alpaslan ve   Savaştepe ilk öğretmen okullarında, Balıkesir, Neactibey, Bursa ve İstanbul Eğitim Enstitülerinde pedagoji ve Sosyolji öğretmenliği yaptı.  

1978 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü'nden 24 arkadaşıyla birlikte siyasî amaçlar için sürgün edildi. Arvasî, 1979 yılında emekli olmak zorunda kaldı.


SİYASET VE GAZETECİLİK YILLARI 

Emekli olduktan sonra  siyasete atıldı.  Milliyetçi Hareket Partisi Olağan Kongresi'nde "Genel İdare Kurulu Üyesi"  oldu. Bu  görevi, 12 Eylül 1980 ihtilalına kadar devam etti. MHP'den İstanbul Senatör Adayı da oldu.  Diğer yandan çeşitli gazete ve dergilerde yazdı. Her gün Gazetesi'nde, "Türk-İslam Ülküsü" başlığı ile günlük makaleleri yayımlanmaya başladı. 12 Eylül 1980 darbesine kadar partideki görevini ve Hergün Gazetesindeki  yazılarını sürdürdü.  1980 darbesinden sonra  Alpaslan Türkeş  ve diğer ülkücülerle birlikte tutuklandı. Mamak Cezaevi'ne hapsedildi.  Mamak cezaevinde   işkencelere maruz kaldı ve ilk kalp krizini Mamak cezaevinde geçirdi.  12 Eylül darbesinden sonra, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'ndan yargılandı.

Tahliye olduktan sonra ülkücü gazete ve dergilerde haftalık Yeni Düşünce ve  Türkiye Gazetesi'nde Hasbihal başlığı ile  kendi köşesinde makaleler yayımladı.

Arvasî'nin Mamak'ta geçirdiği kalp krizini Alpaslan Türkeş şöyle anlatıyordu:

«. Arvasî hocamızı hastaneye götürecek cankurtaran henüz gelmemişti. Ayakta bekleyecek hali yoktu, bitkin bir vaziyette taş merdivenlere oturarak cankurtaranın gelmesini bekledi. Yukarıdan askerlere seslendim. Bir binbaşı çıktı. Kendisine Arvasî Bey'in rahatsız olduğunu, bir sandalye getirilmesi için emir buyurulmasını rica ettim. Bu ricamdan sonra bir sandalye getirdiler. Daha sonra cankurtaran geldi ve uzaktan birbirimize el sallayarak ayrıldık, vedâlaştık. » [5]

56 yaşındayken, İstanbul'un Erenköy ilçesindeki evinde 31 Aralık 1988 ‘de vefat etti.. Evli ve  beş çocuk babası [6]olan yazarın  ölümünün üzerine Yeni Düşünce Gazetesi, 'Bir Güzel Adam Hakk'a Yürüdü', Türkiye gazetesi ise 'S. Ahmet Arvasi'yi Kaybettik' manşetiyle verdi.[7] Edirnekapı'da damadı Reşat Yaman karadeniz'in yanına defnedildi. 

 Hüdavendigar Onur, eserlerinin yayınlanmasında öncülük etti ve hakkında iki kitap yazdı.  Hüdavendigar Onur, Asrın Yesevisi Ahmet Arvasi, Biyografi Net Yayınları, İstanbul 2003,Hüdavendigâr Onur, Arvasi’nin Hergün gazetesindeki  makalelerini bir kitap haline getirdi.

CHP'li Çankaya Belediyesi, 22 Ekim 2012’de  Çankaya ‘da hizmete açtığı bir parka  Seyyid Ahmet Arvasi Parkı adını vererek hizmete  açtı. [8]

Arvasi,  milli meselelere yeni yorumlar getirdi.  Türk –İslam ülküsünü savunan yazılar yazdı. Yazıları Ülkücü  kesimler tarafından büyük alaka gördü. Makalelerinde, Türkiye’nin zor günlerdeki durumu, İslam dünyası ve Türk dünyasının sorunlarını inceledi. Fikri eserlerinin yanısıra şiirler de yazdı.  İslam İlmihalini de yayımladı. 

Eserleri

 • Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz
 • Doğu Anadolu Gerçeği
 • Eğitim Sosyolojisi
 • Hasbihal (6 cilt)
 • (Hasbihal, daha sonra konularına göre şu isimlerde yayınlanmıştır:)
 • Emperyalizmin Oyunları
 • Devletin Dini Olur mu
 • Kadın Erkek Üzerine
 • İnsanın Yalnızlığı.
 • İleri Türk Milliyetçiliğinin İlkeleri
 • İnsan ve İnsan Ötesi
 • Kendini Arayan İnsan
 • Şiirlerim
 • Türk-İslâm Ülküsü (3 Cilt)

 KAYNAKÇA

 • [1] Dr Aslan Tekin , Edebiyatımızda İsimler, Elips Yayınları, Ank, 2005, shf 68
 • [2] https://tr.wikipedia.org/wiki/Seyyid_Ahmet_Arv%C3%A2s%C3%AE
 • [3] Seyyid Ahmed Arvasi, Türkiye Gaztesi, Hasbihal, C:1)- Kendi kaleminden öz geçmiş.
 • [4] Seyyid Ahmed Arvasi, Türkiye Gaztesi, Hasbihal, C:1)- Kendi kaleminden öz geçmiş.
 • [5] https://tr.wikipedia.org/wiki/Seyyid_Ahmet_Arv%C3%A2s%C3%AE
 • [6] Seyyid Ahmed Arvasi, Türkiye Gaztesi, Hasbihal, C:1)- Kendi kaleminden öz geçmiş.
 • [7] https://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=597
 • [8] https://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=597
Bu içeriğe henüz katkı yapılmamış

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış