Bugün Bir Delilik Yaptım-3-

Ekleyen : Mehmet Aluç , 19 Temmuz 2019 Cuma aaa Beğen
 
Bugün Bir Delilik Yaptım-3-
 
 
 
  Bugün yine deliliğimle yatırım yapmak için bankaya doğru çıkmadım, yatırım altın Euro dolar ile olursa iki gün biter değeri kalmaz kıymeti yok olur. Gerçi biz hep kâğıda altına yatırım yapıyoruz, birilerini zengin ederken biz kaybediyoruz. İnsan kazanarak mutlu mesut ederek insana yatırım yapılmalı diyerek çıktım sokağa. Yanaklarımda gülücükler, gözlerimde ve başımda uçuşan kelebekler kuşların uçuşu ve bu sevincin verdiği ışıltısı gözlerimde, yalnız başıma konarken kel olduğum için patinaj yaparak avuçlarıma düşüyorlar. Neyse herkes acayip acayip bana bakıyor gülüyorum deliyim ya, neyse az ilerde bir delikanlı 25 yaşlarında oturmuş parktaki banka derin düşünceler içinde oflar çekiyor. Gelen geçen kalabalık hiç fark etmeden, yanından geçerken ellerindeki telefonlarla meşgul iken haliyle görmezler, benim ki de laf mı söz mü yani! Neyse yaklaştım yanına.
 
-Selamun aleyküm kardeşim.
 
Dedim, başını kaldırdı, şaşkın bakışları içinde.
 
-A…Aleyh… Aleyküm selam, sende kimsin?
 
-Senin gibi bir insanım.
 
-Bak etrafına bunlarda insan, onlar yanımdan geçerken, yok sen sen delisin…
 
-Deli olsam ne fark edecek ki? Seni mi yiyeceğim bu karamsar dertli halinle Ofları çekerken, boğazımda düğümlenirsin.
 
-Yok, canım deli değilsin, sen fark edensin fark ettin beni yanıma yaklaştın, oysa bak binlerce kalabalık insan önümden geçti, fark etmedi. Hakikaten tam delinin yapacağı bir hareket ama delilik değil fark etme, lakin gel de bunu insan anlat. Sen hoş geldin beni daldığım derin düşüncelerin uçurumundan çıkardın.
 
-Ne mutlu bana, bak bir selamla seni mutlu ettim.
 
-Haklısın vallahi, bir selam, uzun zamandır hiç alamadım.
 
-Bende çok verdim karşılığını alamadım, sen aldın, şimdi anlat nedir derdin? Anlat için huzura ersin, yapacağım bir şey varsa yaparım.
 
Delikanlının gözlerinde, birkaç damla sevinç damlaları akarken.
 
-Seni bana Allah gönderdi.
 
-Muhakkak ki kardeşim, yoksa bu dünyaya biz neden geldik ki? Haydi, söyle derdini.
 
-Seni Allah bana gönderdi ise derdimi biliyordur ve çaresini de vereceğini, senin gelmen ile bana göstermiş oldu.
 
Bu defa da ben şaşırdım. İzan idrak şuur iman hepsi bir arada!
 
-Senin yanıma yaklaşman, beni yüce Allah’ın sayesinde huzura erdirdi. Bundan sonra bende senin gibi deli olacağım, insanlara yaklaşacağım bir selamla onları sevindireceğim. Biliyorum ki senin gibi, Âlemlerin Rabbi bizi bu dünyaya boşuna göndermedi, şimdi mutmain oldum.
 
Çok şükür bir iken iki deli olduk, birbirimize sarıldık. Yetim haneden çıktıktan sonra birkaç işe girmiş, yetim hanede büyüdüğü için anne baba kardeş sevgisinden mahrum yetişerek kendini içinden kapatmış. Çalıştığı her yerden bir köle gibi, onunda insan olabileceğini yorulabileceğini kendine vakit ayırması gerektiğini düşünmeden günde 16 saat çalıştırmışlar, eline üç kuruşu vererek çalıştırmışlar. Birkaç ay sonra bu yaptıklarına karşı çıkınca, işten kovmuşlar. Gidecek yatacak sığınacak bir yeri de kalmamış, bankta otururken ”Rabbim sana sığındım” diye dua ederken, ben yanına yaklaşmışım. Ev sahibi kirayı iki ay veremeyince, kapı dışarıya atmış. Kol kola girerek benim fakir haneye doğru yola çıktık, ikimizde çok çok mutluyduk genç kızlar gibi havalarda zıplayarak, insanların şaşkın bakışları içinde kapıdan içeriye girdik. Herkes arkamızda.
 
-Delimiz bir taneydi iki tane oldu
 
Sözleri kulaklarımızda yankılanırken fakir soframızın başına oturduk, Allah C.C. neyi nasip etti ise iki lokmayı paylaşarak, Rabbimize şükürler ettik.
 
Mehmet Aluç
 
Not:Daha önce Mektup olarak paylaştığım bu seri bu defa öyü şeklinde gelişti,daha iyi anlamanız için aynı isimle yayınladığım Mektup 1 ve 2 yi de okumanızı tavsiye ederim.


Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Yapılan Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış...

Yorum Yaz

Yorum yazmak için üye girişi yapınız...