DUYGU


25.7.2012
DUYGU...

Teneffüs zili çaldı. Bütün öğrenciler okulun merdivenlerinden itiş kakış kantinde ön sıralardan yer kapmaya koşuyorlardı..içlerinden birinin hiç acelesi yoktu yavaş yavaş merdivenleri indi bahçeye çıktı.. kantinden dönen arkadaşları ellerinde çeşit çeşit yiyeceklerle bahçeyi doldurmaya başladılar...Onların elindeki yiyeceklere göz gezdirdi..Gözleri bir arkadaşında takılı kaldı arkadaşı galetasını zevkle yerken o yutkundu...galetanın tadını merak ediyordu nasıl birşeydi acaba ??

Dersler bitmiş eve gitme vakti gelmişti. O her zaman ki gibi lavobaya gitti çantasından naylon bir poşet çıkardı hırkasını önlüğünü içine koydu.. okul çantasından kendine ait bir kaç ders kitabını alarak okulun çıkış kapısında beklemeye başladı..Kendinden bir üst sınıfta okuyan ağabeyi geldi ve poşeti çantayı ona teslim etti. Neşeyle o çocuksu mutluluğu ile evin yolunu tuttu.

ilkokul 4.sınıfta okuyordu babası tekelde işçi annesi ev hanımıydı. Babası zor şartlarda aldığı arsa üzerine kendisi ve arkadaşlarının yardımıyla arttırabildiği maaşından ailesinin başını sokabilecekleri küçük bir ev yapmaya çalışıyordu.

Bayram gelmek üzere idi annesi bayram için basmadan elbise dikmiş ona sevinçle gösteriyordu .Hemen üstüne giydi aynanın karşısına geçti elbisesini hayranlıkla seyretti annesinin boynuna sarıldı, her yerinden bolca öptü..gözleri ışıl ışıldı mutluluktan..

Mahalleden beş arkadaş her sabah okula birlikte gidiyorlardı.. arkadaşı Nevin sevinçle anlatıyordu o sabah 
- Dün çarşıya gittik babamla bana kaban , bot elbise aldık o kadar güzeller kil..bir diğer arkadaşı da, bir diğeri de alınan bayramlıklarını anlatıyorlardı büyük bir sevinçle..
Duygu sadece onları dinlemekle yetindi..

O gün sınıfa müdür yardımcısı geldi ve öğretmene birkaç öğrenciyi alacağını söyledi ve isimler okudu o isimler içinde kendi adı da vardı.. Onları bir arabaya bindirerek büyük bir mağazaya götürdüler. Bir yardım sever yoksul öğrenciler için bayram giysisi veriyordu..ayakkabı kaban elbise çok güzeldiler... hayatında ilk kez böyle giysileri olmuştu. Garib anlatamayacağı duygular içerisindeydi Duygu..yüzü kızarmış mahsunlaşmış aksine diğer arkadaşları gibi sevinememiş utanmıştı...

Bir gün derslere giriş zili çalmış öğrenciler hızla koşarak birbirlerine sürtünerek merdivenlerden sınıflarına koşuşturuyorlardı o arada yere dört tane bozuk para düştüğünü gördü Duygu. Kimse bunun farkına varamadı..Nöbetçi öğrenciler parayı bulmuş sınıf sınıf dolaştırarak paranın sahibini arıyorlardı..Duygu parmak kaldırarak paranın kendisine ait olduğunu söyledi..

-Merdivenlerden çıkarken bana çarptılar elimdeki dört tane bozuk param düştü..dedi
.Parayı Duyguya teslim ettiler. Duygu ders dinlemiyor hayal kuruyordu..bende kantine gideceğim sıraya gireceğim galetamı alıp yiyeceğim arkadaşlarımda beni görsünler.....Kantine gitti sıraya girdi galetasını aldı bahçeye çıktı zevkle bir ısırık aldı..ağzında büyüdü yutkunamadı yutamadı gözleri doldu gözyaşları yanaklarından aktı..galetaları bir poşete koydu..

Gece yatağında düşünüyordu küçük yüreği bedenine fazla gelmeye başladı..benim kabanım yok botum da..annemin ördüğü hırkayı okul çantasını ağabeyimle ortak kullanıyoruz galetada yemesem olur lastik ayakkabılarımla çok arkadaşım dalga geçiyor geçsinler, onları bana babam aldı.. Göz yaşları yastığını ıslatmıştı başı dik gururla ve kendinden emin bir karar verdi. Gözlerini kapadı huzurla uyudu.

Öğretmenler odasının kapısını tıklattı içeriye girdi öğretmeninin yanına gitti
-Öğretmenim size bir şey söylemem gerekiyor
-Ne oldu Duygu ?
_Dün sınıfta aldığım paralar benim değildi...öğretmenine yaşadıklarını anlattı.

-Şimdi benim param yok o paraları iade edemem ama aldığım galetaları size vereyim. sınıfta bunları size söyleyemezdim arkadaşlarım beni hırsız sanacaklar. Cezam ne ise razıyım. Birde bana yardımda verilenleri istemiyorum bu torbada da onlar var daha ihtiyacı olan arkadaşıma verirseniz sevinirim..Ben annemin ördüğü hırka ve lastik ayakkabılarımla çok mutluyum..
*neval tabak*

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.


Henüz yorum yapılmamış