Âşık Ali Tanburacı, Kırklareli, 1899- 1982
 
"1899 yılında Kırklareli’mde doğdu. Balkan Harbi sırasında İstanbul’a göç etmiş  fakat bir sene sonra tekrar Kırklareli’ye dönerek, Kocahıdır Mektebine (şimdiki Kırklareli Ticaret Lisesi) devam etti
 
Mekteb-i İdadi Devre-i Aliye’de okudu. Bu okulda  Niko Tavradis’ten müzik dersleri aldı. Piyade Küçük Zabit Mektebi’ni bitirdikten sonra taburun borazan onbaşısı oldu. Ayrıca askerde fülüt çalmayı öğrendi. İstanbul’un işgalinden sonra terhis olan aşık  Kırklareli Gençler Birliği Bandosu’na girdi. Halk edebiyatı araştırmacısı ve halkı bilimci Vahit Lütfü Salcı ile “ Kırklareli Halk Musikisi Cemiyeti’ni “ kurdu. Derneğin bandosunda kornet çaldı.
 
Bir süre Kepirtepe ve Arifiye köy enstitüleri ile Çayırova Teknik Bahçıvanlık Okulu’nda saz öğretmenliği yaptı. İstanbul Konservatuarı’nda açılan snavı kazanarak radyoda saz çalıp Tuna Türküleri söyledi. “Kırmızı Gül” ve “İslimye” türkülerinin yurt çapında tanınmasını sağladı. 1947’de Muzaffer Sarısözen ve Halil Bedii Yönetken tarafından yapılan derleme gezisine katıldı. Bir süre İl Tahrik Kalemi (Yazı işleri) ve bayındırlık Müdürlüğü’nde görev yaptı.  07 Mart 1981 yılında kendisine yapılan jübilenin ardından 10 sonra 27 ocak 1982 yılında Kırklareli’de vefat etti." Ölümünden sonra Kırklareli Bademlik Mahallesi'ne Âşık Ali Tanburacı'nın heykeli dikildi. Yöresinde onun adına her yıl anma geceleri düzenlendi. 
 
Kaynak:  
Şahin Gin,  https://www.kirklareli.net/asik-ali-tanburaci-hak-ettigi-degere-kavustu)
Hüseyin YALTIRIK, “Ölümünün 11. Yılında Kırklarelili Âşık Ali Tanburacı”, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Dergisi, S.6, Temmuz 1993, ss. 85–97.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.