ABDAL –âşık-
 
17. yüzyılda yaşadığı düşünülen bir Bektaşi şairidir.  Doğumu ve ölüm tarihleri ile hayatı hakkında çok az bili bulunur.
 
Eski mecmualarda kimisi âşıkane, kimisi de dinî tasavvufi konularda yazılmış çok sayıda Abdal mahlaslı şiirlerin kime ait olduğu tartışma konusu olmuş, Abdal mahlaslı epeyce koşma ve nefesin hangi Abdal’a ait olduğu bir çok araştırmacıyı bir hayli meşgul etmiştir.
 
S. Nuzhet Ergun bu şiirlerden bir kısmının 16. asırda yaşayan Muhyeddin Abdal’a ait olduğunu tespit ederken diğer şiirlerin ise 17. Yaşayan Abdal adlı bir şaire ait olması gerektiği kanaatine ulaşmıştır.  (Ergun 1944: 12). [1]
Bütün şiirlerinde Abdal mahlasını kullanmış olan ve 17. Yy da yaşadığı tahmin edilen Abdal’ın Bağdat’ın fethi ve İran Savaşlarına katılan bir yeniçeri olduğu ileri sürülmektedir...........ABDAL –âşık- 17. Yy.
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.