Abdullah Papur  ( 1945; Divriği, Sivas – 1989 )
 
Kürt asıllı bir halk ozanımızdır.
 
1945 yılında Divriği’ de doğmuş, Sivas-Kangal'a bağlı İğdeli köyünde büyümüştür.  Küçük yaşlarda bağlama çalmayı öğrenmiş, önceleri Ö usta malı türküler söylemiş saha sonra kendi şiirlerini de oluşturmaya başlamıştır.
 
Türkiye’nin birçok yerini dolaşıp konserler veren halk ozanı 1970’li yıllardan itibaren toplumsal konulara yönelmiş,  Refik Başaran veya Mahzuni Şerif kadar tanınmış bir halk ozanı olmuştur.  Şiirlerinde sevgi, ayrılık, gurbetlik konuları da öne çıkar.  Uzun havaları  türkü ve deyişleri ile dikkatleri çekmiştir.
 
Abdullah Papur, pek çok albüm çıkarmış, halk arasında "Papur" olarak isim yapmıştır. Gardiyan – Kara Tren – Gaflet Uykusu – Bulut Kat Kat Olmuş – Göçme Gardaş gibi albümler çıkarmıştır. Seher Yeli Gibi – Yoksulluk – Dengini Bulmamış – Gözlerim Yollarda – Ne Yaptınız Bize Hani – Uykudalar mı – Şimdi Duydun mu – Zalim Gurbet – Çürüdü – Haberin Olsun  gibi şiirleri ile ün sağlamıştır.
 
Abdullah Papur1989'da bir trafik kazasında hayatını yitirmiştir.
 
Kaynaklar:
  • https://www.ozanlar.biz/papur.html
  • https://www.notsehri.com/abdullah-papur-kimdir-abdullah-papur-hayati-ve-biyografisi-103581/
  • https://www.ozanlar.biz/papur.html 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.