Abdullah Şaik
 
24 Şubat  1881 Tiflis Gürcistan- Bakü - 1959
 
Tam adı Abdullah Mustafa oğlu Talibzadedir. (Azerice: Abdulla Şaiq, Abdulla Mustafa oğlu Talıbzadə), Azerbaycanlı yazarı, şair, öğretmen. Azerbaycan çocuk Edebiyatı’nın seçkin temsilcisi ve ilk döenm milletvekili
24 Şubat 1881 de Gürcistan- Tiflis’te Dünyaya geldi. Babası Ahund Molla Mustafa bir din adamıydı 1889 yılında ailesi İran’ın Meşhed Şehrine göçtü.
 
Öğrenimini i Tiflis'te ve Horasan'da iken tamamladı.  Rusça ve Farsçayı oldukça iyi bir düzeyde öğrendi. Tekrar Tiflis’e döndüğünde vekil öğretmenlik hakkını kazandı.
 
 1901'de Bakü’ye yerleşti.  Baküde öğretmenlik yapmaya başladı. Bir müddet çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı.  İlk eserlerini çeviriler halinde vermeye başladı. İlk şiirlerini Fuzuli, Nesimi, Habibi gibi divan şairlerinin etkisi altında klasik şiir örnekleri ile vermeye başladı. İlk gazellerini yazdı.  Buna rağmen yayınlanan ilk eseri Laylay isimli bir çocuk şiiri oldu..........Abdullah Şaik ( Azerbaycan 1881- 1959 )

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.