Dosya:Levni. Portrait of Bayezid II. 1703-30 Topkapi Saray museum.jpg

Adlî (II. Bayezid'ın Hayatı

Hayatı: Dünyaya 1447 yılında Dimetoka’da gelen II. Bayezid, 1481'deFatih Sultan Mehmet'in ölümü üzerine Osmanlı tahtına XIII. padişah olarak geçmiştir. Rakibi olan şehzade Cem Sultan'in saltanat arzusuna, yeniçerilerin kendisine taraftar olmaları ve vali bulunduğuAmasya'dan merkezeCem Sultan, 'dan önce varışı ile set çekti. Bu rekabet bilinen gelişmelerle 1495'e kadar devam etti.
Babası Fatih Sultan Mehmet Bkz. Avni, ilme karşı büyük bir sevgi beslediği için, Bayezid'e kuvvetli bir tahsil verdirdi. 7 yaşlarında Amasya valisi olan Bayezid, burada o dönemin en ünlü âlimlerinden dersler aldı ve padişah olacak şekilde yetiştirildi. Devrin meşhur âlimlerinden dersler aldı, İslami matematik ve felsefe tahsili Şeyh Hamdullah'tan da hat dersleri aldı. Arapça ve Farsça'nın yanı sıra; ÇAĞATAY lehçesi ile UYGUR TÜRKÇEsi ve alfabesini de öğrendi. Dinine bağlılığından dolayı kendisine Bayezid-i Veli de denilirdi. Bayezid-i Veli, şairleri saraya toplar onlarla sohbet ederdi.  Hattatve bestekârdı. Adli mahlasıyla şiirler yazdı. Ulema ve Sanatkarlar  için ayrıca bir fon ayırmıştı. [1]..........DEVAMI : Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png   Şair Adlî II. Bayezit'ın Edebi Kişiliği ve Hayatı

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.