Not: Bu yazıda büyük ölçüde Yrd. Doc. Dr. Bilal Yücel'in   “Mahmud Paşa Adnî Divanı”, adlı eserinden faydalanılmıştır.
 
ADNÎ, MAHMUD PAŞA (?- 1474)
 
Halk tarafından Veli mertebesinde görülen 15 yy dönemi Fatih ile çağdaş ve Fatih’in Sadrazamı ve bacanağı olan devlet adamı ve şair.
 
Devletten cihan imparatorluğuna gidilen yolda, Kendisi de şair olan ve bacanak oldukları Fatih Sultan Mehmet ile şair vezirimiz Mahmut Paşa’nın görkemli beraberliği edebiyat tarihimiz açısından önemli bir gelişme olmuştur. Bu durum şair padişah şair vezir geleneğini oluşturmuştur denilebilir.
Hayatı: Mahmud Paşa'nın ailesi ile doğum yeri ve yılı hakkında çağdaşı Türk tarihçilerinin eserlerinde bilgi yoktur. Sonraki yüzyıllara ait tezkirelerden Künhü'l-Ahbâr ile Hadîkatü'l-Mülûk ve'l-Vüzerâ adlı eserlerde Hırvat asıllı olduğu belirtilmektedir. Beyânî Tezkiresi, Künhü'l-Ahbâr, Meşâirü'ş-Şuarâ ile Tezkiretü'ş-Şuarâ da Alacahisarlı olduğu kanısındaysa da Mahmud Paşa'nın biyografisini yazan Ş. Tekindağ, bu kayıtların doğruluğunu şüpheyle karşılamakta ve Babinger'in verdiği bilgilere dayanarak babasının Sırp despotu Angelos ailesinin Teselya kolundan gelmiş olması ihtimalini kuvvetli görmektedir.[1]    DEVAMI : Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.png Adni Mahmut Paşa ( 15. yy ) Hayatı ve Edebi Kişiliği   
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.