Ahmet-i Dâî

 

(öl.1421den sonra) 15. yy Germiyan sahası, şair ve mütercimi
 
Dai mahlası dua edici anlamındadır. Eserlerinden anlaşıldığına göre, Germiyan Beyi İkinci Yakup ve Osmanlı sultanlarından Emir Süleyman, Mehmet Çelebi ve İkinci Murat Han devirlerinde yaşamıştır.
Dedesinin adı Mehmet, babasının adı İbrahimdir[1] Aslen Germiyan sahasında yetişen bir süre Germiyan Beyliği’nde kadılık yapmıştır. Yıldırım Bayezid zamanında Germiyan (Aydın, Saruhan ve Menteşe) toprakları Osmanlıların eline geçmesi ile Osmanlı sahası dairesine girmiş şairlerimizdendir.
XV. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Ahmed-i Dâî, Eski Anadolu Türkçesinin önde gelen şahsiyetlerindendir. Dâî’nin doğum yeri ve tarihi hakkında kaynaklardaki bilgiler birbirinden farklıdır. Yard. Doç. Dr, Abdurrahman ÖZKAN Ahmedi Dai’inin germiyan sahasında yetiştiğine ilişkin en küçük bir kaynağın olmadığını ifade eder: “ [2]Onun Germiyanlı olduğu belirtilirse de onun Germiyan sarayı ile ilişkisi olduğunu gösteren güvenilir en ufak bir delil yoktur.”[3]Demektedir......
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.