AHMED SÂRBÂN ( Hayrabolu. Ö. 1545-46 ) 

Bayramiyye tarîkatıına mensup divan şairi ve yazarı
 
Hayrabolu'da doğdu. Doğum târihi kesin olarak belli değildir.  1545-46 (H.952)' de Hayrabolu’da vefat etmiştir. 
Çocukluğu ve tahsil hayatı hakkında da fazla bir bilgi bulunmaz.  Hayatı hakkındaki bilgilerin tamamı ise zâde Atâî’nin verdiği bilgilere dayanmaktadır.  Bilinenler küçük yaşta ilim öğrenmeye başladığı, şeklindedir. Sarban olarak anılması ile ilgili olarak değişirk rivayetler vardır. Bunlardan ilki memleketinde devecilik yaptığı için “Sarban” lakabıyla meşhur olduğu şeklindedir. Belki de bu nedenle veya yeniçeri Ocağında 26. Ortaya Deveci olarak kaydolmuştur.  Sarban lakabını Deveci ortasına kaydolduğu,  için aldığına dair rivayetler de vardır.
 
Yeni çeri ocağındaki kaydolduğu ortada çalışkanlığı ve zekâsı sâyesinde Devecibaşılığa kadar yükselmiş, Kânûnî Sultan Süleymân’ın   1533-34 [1]senesinde gerçekleştirdiği  Irayken seferine Sârbânbaşı, deveci başı,  olarak katılmıştır. Sarban lakabını alması ile ilgili en akla yatkın izah Irak Seferi sırasında Devecibaşı rütbesi ile sefere katılmış olmasıdır..........AHMED SÂRBÂN ( Hayrabolu. Ö. 1545-46 )

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.