Ahmedi

 
Ahmedi, ( d. ?tahminen 1334,  Öl. 1413 veya 1414 )dîvân şiirinin kurucusu sayılan 14. yy’ın en önemli din dışı konular işleyen şairi.
 
Kaynaklar asıl isminin Tâceddîn İbrahim bin Hızır dolduğunu belirtmektedir. Kısaca, Şairin asıl adı, "İbrahim", lakabı "Tâceddin", babasının adı "Hızır" olarak kabul edilir.
 
Şairin doğum yeri ve doğum  tarihi hakkında çelişkili bilgiler verilmektedir. Çeşitli kaynaklar onun, Amasya, Uşak’ın Sivaslı köyü ve Kütahya’da doğduğu hakkında farklı yerler belirtmektedir. Tunca Kortantamer, Ahmedî’nin üç şiirine atıfta bulunarak ve Aşık Paşa ile aynı bölgeden olduğu görüşüne dayanarak Ahmedî'nin Amasyalı olması gerektiğini belirtir.[1]Bu ihtilaflara rağmen ömrünün ilk yıllarını Aydınoğulları ve  Germiyan Beyliğinde geçirmiş olması eserlerinin önemli bir bölümünü de bu sahada yazmış ve takdim etmiş olmasına dayanılarak Ahmedi, Germiyan sahası şairi (Uşak veya Kütahya) olarak kabul edilir........ 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.