Ahmet Hamdi Tanpınar.jpg
 
Hayatı
 
23 Haziran 1901'de İstanbul'da doğan şair . Artvin/ Borçka kökenlidir. Ömer Faruk Akün’ün verdiği bilgilere göre 23 Haziran 1901’de İstanbul Şehzadebaşı’nda dünyaya gelmiştir.[1] Babası, Abdülhamit ve İkinci Meşrutiyet dönemlerinde kadı olarak değişik yerlerde görevde bulunmuş bir kişidir. Babası aslen Batumludur. Baba adı Hüseyin Fikri Efendidir. Annesi ise Trabzonlu Kansızzadeler ailesinden Nesime Bahriye Hanım’dır. [2]Tanpınar, bu ailenin üç çocuğundan en küçüğü olarak dünaya gelmiştir.
 
Kadı olan babasının görevleri sebebi ile ilkokul ve ortaöğretimini yurdun değiişik yerlerinde yapmıştır. Öğretimle ilgili ilk bilgileri babasından aldığını düşündüğümüz Tanpınar’ın ilköğrenimine İstanbul’da Ravaz-i Maarif İptidaisi’nde, başladığı, babasının tayinleri sebebi ile Sinop ve Siirt rüştiyelerinde,  devam ettirdiği Vefa, Kerkük ve Antalya sultanilerinde öğrenim gördü.[3]  Anlaşılmaktadır....
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.