Ahmet Haşim (1884–1933):

 
 Fecri Ati Topluluğunun ve Şiirinin en önemli ismi, Sanat için Sanat  ve  Sembolizm in en önemli temsilcisidir. Tabiat veAşk şiirlerinde hayalle birlikte musikiye önem vermiş lirik bir şairimizdir.
 
Bağdat'ta doğmuş olan şairin Bağdat'ın köklü ailelerinden biri olan Alusizadelere mensup Kaymakam ve mutasarrıflık yapmış olan Fizan mutasarrıfı Ahmet Hikmet Bey’dir.  [1]Baba tarafından dedesi ise meşhur tefsir âlimi Mahmud el Alusi Efendi’dir. [2] Baba tarafından ilmiye sınıfına mensup bir aileden gelen Haşim’in ecdadında çok sayıda âlim yetişmiş olduğu kaynaklar tarafından vurgulanmaktadır. Annesi ise yine Bağdat'ın ileri gelenlerinden Kahyazadelerin kızı Sara Hanım'dır. Şairin doğum tarihi farklı kaynaklarda farklı tarihler olarak gösterilir.  Doğum tarihini 1883,1884, 1885, 1886 hatta 1894 yılı [3]olarak gösteren pek çok kaynak vardır. Buna rağmen kaynaklar Bağdat'ta doğmuş olduğunda hemfikirdir. Biri kız, üç kardeşin en büyüğü olan Ahmed Haşim'in [4] çocukluğu, Bağdat'ta geçmiştir.

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.