Ahmet Remzi Dede ( Akyürek) (1872, Kayseri – 20 Kasım 1944, Kayseri), Türk mutasavvıfı ve şair.
 
Son dönem Osmanlı Mevlevi postnişinidir. Tekke ve zaviyelerin kapatılmasına kadar Kütahya, Kastamonu, Halep ve Üsküdar Mevlevihanelerinde postnişinlik yapmış Mevlevi şairimizdir.
 
HAYATI
 
1872 yılında Kayseri Mevlevihane’sinde dünyaya gelen Ahmet Remzi Efendi, tekkelerin kapatılmasına kadar 1925 yılına kadar Kayseri Mevlevihane’sinde yaklaşık yüz yıl  postnişinlik yapmış bir aileye mensuptur. Babası,  Kayseri Mevlevihane’si şeyhi Seyyid Süleyman Atâullah Efendi’dir.  Adını babasından önce Kayseri Mevlevihane’si şeyhi olarak görev yapan dedesi Seyyid Ahmed Remzi el-Mevlevî'den almıştır. [1]
 
Mevlevî terbiyesiyle büyümüş,  ilk eğitimini babası Ataullah Efendi’den almış, eniştesi Güncizâde Nuh Necati Efendi’den, Müridzâde Ali Efendi’den ve Hisarcıklızâde şair Sâlim Efendi ile şair Sâmi Efendi’den Arapça, Farsça ve edebiyat dersleri almıştır.[2]
 
 Kayseri Mevlevîhânêsinde 50 yıl postnişinlik yapmış olan babası Süleyman Atâullah Efendi 1332/1913’de vefat etmiştir[3]..............Ahmed Remzi Akyürek Biyografisi ( Şair Yazar ve Şeyh)
 
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.