XVI. yy.): Şair. Ohrili olduğuna dair kuvvetli şüpheler vardır.  "Tütünsüz" veya "Bîduhan" lâkabıyla anılır. II. Bayezid, Yavuz Selim ve Kanunî devirlerinde yaşamış, defterdarlık ve sancak beyliği yapmıştır. Doğum ve ölüm tarihi kesin olarak bilinmeyen hayatı hakkında detaylı bilgilere sahip olmadığımız şairin  1528-1538 tarihleri arasında Edirne'de öldüğü sanılmaktadır. . Edirne'de Ağaçpazarı semtinde kendi adıyla anılan bir medresesi bulunduğu kaynaklarda geçer.

Ahmed Rıdvan’ın hayatı tam anlamıyla aydınlanmış değildir. 1502’de bitirdiği Hüsrev ü Şirin’in baş tarafındaki bazı beyitlerden onun bu sıralar gençlere öğüt verecek yaşta, yaşlanmış biri olduğunu göstermektedir. Moton kalesi alındığında (906/1500) elden ayaktan düşecek kadar yaşlı olmadığı anlaşılmaktadır........

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.