Akşemseddin
 
Akşemseddin (d. 1389, Şam - ö. 1459, Göynük) asıl adı ile Mehmet Şemseddin, Fatih'in hocası  çok yönlü İslam âlimi, şair, tabip ve bilim adamıdır.

Hayatı

Akşemseddin, veli şeyh Şehabeddin Sühreverdî'nin torunlarından olan Şerefüddin Hamza'nın [1] oğludur. "Kurtboğan Evliyası" olarak bilinen babası Şeyh Hamza (Şâmî) Şam'dan Amasya'ya yerleşmiştir. Bazı kaynaklar babasının yerleştiği yeri Samsun iline bağlı Kavak ilçesi olarak göstermektedir.[2]
 
Kaynaklar doğum tarihinin H. 792- Miladi 1389 yılı olduğu ve Şam 'da doğduğu konusunda mutabık kalmaktadır. Fakat bazı kaynaklarda Çorum-Osmancık, Çorum- İskilip [3]gibi yerlerde zikredilmektedir.
 
"Kurtboğan Evliyası" olarak bilinen AK Şemseddin’in babası Şeyh Hamza veli mertebesinde görülen bir kimsedir. Şeyh Hamza hakkında şöyle bir menakıp vardır. “  Bir kurt, Amasya’ya musallat olmuş, yeni mezârları bulup ölüleri parçalamaktadır.  Akşemseddîn’in babası Şeyh Hamza’da vefat etmiş kurt onun da cesedini deşip parçalamak istemiştir. Fakat Şeyh Hamza, elini uzatıp kurdu boğarak öldürür. Ertesi sabah ziyarete gelen halk, kurdu ölü vaziyette, Şeyh Hamza’nın elini de mezârdan dışarıya çıkmış şekilde bulurlar.  Kurdu elinden alıp bir çukura atarlar ama Şeyh Hamza’nın eli dışarıda kalmıştır. Bir zât: “Şeyh Hamza’nın mübârek eli, kurda değdiği için, yıkanması lâzımdır” der. Şeyhin eli yıkanınca şeyh de elini tekrar mezarın içine çeker.  Bu menkıbeden dolayı da Akşemseddîn’in babasına, Amasya’da “Kurtboğan Velî” denmektedir. “
 
Bu bakımdan kaynaklar Akşemseddin’in adını Muhammet Bin Hamza olarak zikretmektedirler.  Fakat o daha çok Akşemseddin veya kısaca Akşeyh olarak tanınmıştır. Kaynaklar Akşemseddin'inin soyunun baba tarafından Hz. Ebu Bekir'e kadar dayandırmak eğilimindedir.[4][5].........Fatih'in Hocası Akşemseddin (15 yy)

 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.