Alipaşa Fegani
 
Alipaşa Fegani (Şamhor, 1912 - Şamhor, 1975)
 
Asıl adı Elipaşa Feğani Demirov'dur., 1912 yılında Şamhor bölgesinin Garacaemirli köyünde doğmuştur. Şamhor, Aşık Penah-  ve Meşedi İskender  gibi bir çok aşığın yetiştiği bir bölgedir.
Yöresinde yetişen âşıkları kendine örnek alarak halk şiirine merak sarmış küçük yaşlardan itibaren şiirler yazmaya başlamıştır.  Aşık Elesgeri kendine üstad kabul etmiş, onun şiirlerinden bir hayli etkilenmiştir. Şair, ömrünün büyük bir kısmını çiftçilikle ve âşıklık geleneğini sürdürerek geçirmiş ve ömrünün büyük bir kısmını geçirdiği köyünde 1975 yılında vefat etmiştir
Şair Feğani, çok sayıda şiiri olan bir halk ozanıdır.  Pek çok türde de şiir yazmasına rağmen daha ziyade geraylı, koşma, divani ve tecnislerinde başarılı olmuştur.
Şiirlerinde daima iyiliği, doğruluğu, güzelliği işleyen Feğani, şiir sahasında da üstad olarak, 19. yüzyılın ünlü âşığı Elesger'i kabul etmiştir.
Kaynak:
Azerbaycan Aşıqlan ve El Şairleri II, Bakı 1984, 386-394. Azerbaycan Edebiyyatı İncileri, Bayat/ QoşnW Tccnis, Bakı 1986, 504-552
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10982,alipasafeganipdf.pdf?0

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.