Âşık Kara  
 
1927 yılında Şavşat’ın Dabatzrul (şimdiki adı Meşeli) köyünde doğdu. Asıl adı İbrahim Kara’dır. İlkokulu köyünde okudu.

Köyüne gidip gelen âşıklara ve yöresinde yaygın olan âşıklık geleneğinden etkilenerek âşıklığa ilgi duydu.   Yörede yetişen diğer pek çok âşık gibi badeli âşıklardandır. Kendi deyişi ile 14 yaşında rüyasında bade içmiş ve saz çalıp şiir söylemeye başlamıştır.  Yöresinde yetişmiş olan Hodlu Şamili (1877-1918), Posoflu Zülali (1873-1956), Narmanlı Sümmani (1860-1915), Çıldırlı Şenlik (1850-1913) ,  gibi âşıkların eserlerini söylemiş Yusufelili Huzuri ve  Deryami  Baba gibi aşıkları da örnek almıştır.
Zamanla kendi şiirlerini de söylemeye başlayan Âşık Kara ilk bağlama derslerini, askerliği sırasında Ürgüplü Şükrü Usta’dan almış,   askerlikten sonra kendisini daha da geliştirerek yöresindeki diğer âşıkların meclislerinde boy göstermiş birçok âşıkla deyişmlerlerde de bulunmuştur.

Aşık Kara 6 yıl boyunca Konya Âşıklar Bayramı’nda Artvin’i temsil ederek bu bayramlarda birincilik de dahil bir çok ödüller almıştır. 1970’lerde Artvin’e yapılan ilk Atatürk Anıtı’nı beğenmemiş, heykelin Atatürk’e benzemediğini anlatan bir şiir yazmış, dönemin valisi de onu makamına davet ederek tebrik etmiştir.
Aşık Kara, ziraat odaları başkanlığı, bankacılık, ambar memurluğu gibi değişik görevlerde bulundu.

Şiirlerinde ülke sorunları, sevda gibi değişik konuları işleyen Aşık Kara’nın birçok yerde aktarılan şiirlerinin bir bölümü ise HAGEM tarafından »Nurlar Dökülsün« (1990) adıyla yayımlandı.  Daha sonra 2003 yılında "Güzel Şavşat´ım" isimli ikinci şiir kitabı yayınlandı. Kış aylarında çocuklarının yanına gidiyor, yazın Şavşat Meşeli köyü´nde yaşamını sürdürmeye devam ediyor.
 
Kaynaklar: 
 https://www.08haber.com/haberGoster.php?hid=8089
https://www.ozanlar.biz/kara.html

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.