Aşıq Emrah (Borçalı, 1914 - ?)

1914 yılında Azerbaycan'ın Borçalı bölgesinde dünyaya gelmiştir. Bu bölge sonradan Gürcistan sınırları içerisine dâhil edilmiştir.  Borçalı bu gün için Gürcistan sınırında kalan bir bölgedir. Bu bölgede Hüseyin Saraçlı, Kamandar Efendiyev, Elihan Karayazı, Aşık Letif gibi halk ozanları yetişmiştir.
Tam adıyla Âşık Emrah Gülmemmedov diye tanınır. Babası da aşık ve saz ustası olduğu için  saz çalmaya ve şiir söylemeye küçük yaşlarından itibaren  başlamıştır. Onun ilk ustası babası Paşa Gülmemmed oğludur. Özellikle “ El havası” nı maharetle çalmak ile ünlü olmuştur.
Emrah, halk şiirinin koşma, tecnis, muhammes ve üstadname türlerinde başarılı bir halk ozanıdır. 1959 yılında Moskova’da yapılan Azerbaycan’ın ince senet ve medeniyet “ inin onuncu kuruluş yıldönümüne ve Azerbaycan Âşıklarının Üçüncü Kurultayı'nda birinci olabilecek kadar usta bir halk ozanıdır.
 Emrah, koşma ve divanilerinde başarılıdır.

 Kaynak:
Azerbaycan Aşiqlan ve El Şairleri II, Bakı 1984,403- 409.
Metin Ergün, Gürcistan 'da Yaşamış Azeri Ozanları , Milli Folklor Dergisi, https://www.millifolklor.com/PdfViewer.aspx?Sayi=4&Sayfa=17
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.