Aşıq Qehreman  ( Tovuz   1884 1966 )
 
(XIX. yüzyıl)  Tam adı ve künyesi:  Aşıq Kahraman Elesger oğlu İbrahimov 1884 üncü yılında Gence ’ye bağlı Kazak ilçesi, Yukarı Hacallı (Yukarı Hacallı köyü) köyünde dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği Hacallı köyünde geçti.
 
İlk gençlik yıllarında âşıklık geleneğine ilgi duyarak kısa sürede saz ve söz ustası oldu. Hacallı Aşıq Semed Öysüzlü ve Aşıq Eləsger’d en ders alarak yetişti ve bu ustalardan ozan geleneğinin tüm inceliklerini öğrendi.  "Ruhani", "Ovşarı" ve "Cengi" havalarını nefes dermeden seslendirmesi ile kısa sürede şöhret oldu. İrticalen söylediği şiirleri atışma ve taşlamalardaki ustalığı haz ve hazır cevap yeteneği ile dikkat çekti.
Aynı zamanda usta bir hikâye anlatıcısı olan Âşık Kahraman , "Köroğlu", "Tufarqanlı Abbas," Kurbani "," Hasta Kasım " hikâyeleri ile diğer bir çok Azerbaycan Halk hikâyelerinin usta bir anlatıcısı idi. Bu nedenle pek çok meclislere konuk olup, pek çok yeri gezerek iltifat gördü.
 
Kazandığı şöhret sayesinde 1936 yılında Azerbaycan SSR Aşıqlar Kurultayının temsilcisi seçildi. Azerbaycan SSR 'in çeşitli devlet ödülleri ve fahri belgeleri ile ödüller kazandı. . Aşıq Kahraman doğum yeri olan Hacallı köyünde 1966 ta öldü ve Tovuz ilçesi Yukarı Hacallı köyü mezarlığında toprağa verildi.
 
Qehrernan, halk şiirinin hemen hemen bütün dallarında şiirler söyledi.  Özellikle bayatı, muhammes, üstadname, geraylı, koşmaları ile ün saldı.  Varsağı, dudakdeğmez ve bayatı  türlerinde de başarılı örnekler verdi . Şiirlerinde bahar mevsimini, yeşillikleri, pınarları, pınarlardan su dolduran güzelleri,  vatan sevgisi, yurt ve laikliğe ilğili konularda şiirler söyledi. Koşma Şiirlerinde zaman zaman kötülerden, namertlerden, ahlâksızlardan da söz ederek sosyal hicivler ve taşlamalar da yazdı.
 
Kaynak:
 
Telii Saz Üstadlan, Bakı 1964, 75-79.
Aşıq Kahraman Hacallı "soragindadir" Bakü, Aras Yayıncılık 2002
Ramiz Məsimoğlu, Rıfat Hüseynli "Yaşıyorum izim kalsın", Bakü 2009
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10918,melikballiqurbanpdf.pdf?0
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.