BAĞBAN MEHEMMED(d./1835-ö./1914)âşık
 
Kesin olmasa da Azerbaycan’ın Cebrayıl iline bağlı Şerikan köyünde doğmuş olduğu rivayetleri vardır. . DOÇ. DR. PARVANA BAYRAM  1835 yılında doğup 1914 yılında yine aynı köyde vefat etmiş olduğunu bildirir.  
Hayatı hakkında fazla bilgi bulunmayan Bağban Mehemmed’in daha çok çobanlık yaptığı bilinmektedir.  Bağban mahlasından çiftçilik yaptığı bağ veya bahçe ile de bir alakasının olabileceği tahmin edilebilir. Daha çok sade dille yazdığı koşmaları ile tanınmıştır. Şairin, biyografik özelliklerinden de söz eden koşmalarında bir türlü kavuşamadığı sevgilisine duyduğu özlem dikkat çekici sıklıkta işlenen bir temadır.  Şiirlerinde usta bir söyleyiş de görülmektedir.
 
Kaynakça
 
Ahundov, Ehliman; Abbaslı, İsrafil; İsmayılov, Hüseyin (hzl.) (2005). Azerbaycan Aşıg Şerinden Seçmeler. C.2. Bakı: Şerg-Gerb Neşriyyatı.
Ahundov, Ehliman (hlz.) (1983). Azerbaycan Aşıqları ve El Şairleri I. Bakı: Elm Neşriyyatı. 351-355.
Muhtaroğlu, Vilayet (hzl.) (1993). “Bağban Mehemmed”, Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisi. Azerbaycan Türk Edebiyatı. C. 3. İstanbul: KB Yay. s.23.
DOÇ. DR. PARVANA BAYRAM, BAĞBAN MEHEMMED,.turkedebiyatiisimlersozlugu.com/index.php

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.