Hayatı: 
 
BAKİ , (1526-1600), Divan Şairi

1526 yılında  İstanbul 'da doğan Bâki'nin asıl ismi Mahmud Abdülbâki'dir. Aslında fakir bir ailenin çocuğu idi, babası müezzinlik yapıyordu. Babası Fatih Cami müezzinlerinden Mehmet Efendi adında bir din adamıydı. Baki’nin babası Müezzin Mehmet Efendi Baki kırk yaşlarında iken Hac yolculuğunda vefat etmiştir[1]. Baki ilk eğitimini ailesinden ve yakın çevresinden alır. Küçüklüğünden itibaren dinî ve ilmî bir muhit içinde yetişmiş, çocukluk ve ilk gençlik yılarında camilerde sirâç (camilerde kandil ve mumları yakıp söndürmekle görevli kişi) çıraklığı yapmıştır.
Fakir bir ailenin çocuğu olan Baki, bir sıraçın yanında çıraklık yaparken imamları ve müezzinleri dinleyerek büyüğü muhakkaktır. Bu vaizlerden aldığı etki ile kaçak ve ailesinden gizli olarak medreseye gitmeye başlar. Eğitime, ilme olan büyük tutkusu fark edilmeye başlanınca ailesi medreseye devam etmesine izin vermiştir. Medresede kendini oldukça zengin bir şiir ve edebiyat çevresinin içinde bulur Karamanlı Mehmet ve Ahmet Efendilerden dersler alır, tarihçi Hoca Sadettin (ölm. 1599), Divan Şairi Nev'i , Karamanlı Muhiyittin, Hoca Sa’dettin, Edirneli Mecdi [2]ve Vâlihî sınıf arkadaşlarından sadece birkaçıdır.[3] ............

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.