BESNİLİ NEHCÎ DEDE (1616-1680?) 17. Yy Halveti Şairi
 
 
Asıl adı Mustafa’dır. Nehcî, künyesini Mustafa Nehcî Dede İbn Seyyid Himmet el-Hüseynî el-Halvetî el Behesni şeklinde vermektedir.[1] Bu künyeye göre babasının adı Himmet’tir. Kendi ifadesine göre de Hz. Hüseyin’in (ö. 680) soyundan gelmektedir.
 
27 Ağustos 1616 Berat gecesi o devirde Maraş’ın günümüzde ise Adıyaman’a bağlı olan Besni’de doğdu. Adıyaman’da uzun bir eğitim almış, müderris olabilmek için 33 yaşında iken İstanbul’a gelmiş, Mülazımlık isteği ile Mehmed Bahâyî Efendiye intisap etmiştir.  Mülazım olduktan sonra Anadolu kazaskeri Hüsam-zade Abdurrahman Efendi'  tarafından bir medreseye müderris olarak gönderilmiştir.  
 
Halvetîliğin Cihangirî kolu pîri Hasan Burhaneddin Efendi (ö. 1664)'ye intisap eden şair görevlerinden de istifa ederek Şeyh Hasan Burhaneddin Efendi’nin halifesi old..........BESNİLİ NEHCÎ DEDE 17. Yy Halveti Şairi

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.