Âşıq Beşti ( Azerbaycan Kelbecer,  1836-Kelbecer, 1936)
 
 19. yüzyılın ünlü kadın âşıklarındandır. Tahminen 1836 yda Azerbaycan, Kelbecer ,  Lev köyünde dünyaya gelmiştir. Hiçbir eğitim görmemiştir.  Okuryazar bile olmadığı halde akıllı, hazır cevap bir kadın olarak tanınmıştır.  
 
Kadın bir aşık olmasına rağmen Âşıq Elesqer, Ağdabanli Âşıq Qurban i  âşıkların meclisine katılmış;  çağının en ünlü aşıklarından biri sayılmıştır.  Üstat olarak kabul görmüş, kendisi de çok sayıda çırak yetiştirmiştir.
 
 Şiirlerinde bayatı, geraylı, qoşma, ağıt gibi türleri çok güzel bir şekilde işlemiştir. Aşıq Besti'nin hayatı zorluklarla doludur. 17- 18 yaşlarında iken bir çobana gönlünü kaptırmış; fakat bu aşk, çobanın beyler tarafından öldürülmesiyle, vuslata eremeden sona ermiştir. Bu hadiseden sonra anne ve babası evlenmesi için baskı yapmışsa da, o evlenmemiştir. Şiirlerinin esas konusunu haksızlıklardan şikâyet, zulmedenlere karşı isyan oluşturmaktadır. Rivayet edildiğine göre, ağlamaktan gözlerini kaybeden aşıq, halk arasında "Kör Beşti" ismiyle de anılmaktadır. Basarkeçer, Daşkesen, Gedebey vb. yerlerde âşıklık yapan Beşti, ömrünün sonuna doğru köyüne dönmüş ve 1936 yılında burada vefat etmiştir.
 
Kaynak:
 
Azerbaycan'ın Aşıq ve Şair Qadmlan, Bakı 1974,111-118
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10927,asiqbestipdf.pdf?0
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.