Beyani, babası da kadı olan günümüzde Afyon iline bağlı bir ilçe olan ama o devirde ise Germiyan sahasına bağlı Şuhut’ta doğmuş olan Kadı Beyani’dir.  Doğum tarihi hakkında kesin bir bilgi yoktur.  Buna rağmen kadılığa başladığı tarih bilindiğinden 1602 ila 1607 yılları arasında doğduğu tahmin edilmektedir.
Şairin adı Ahmet olarak geçmektedir. Babası değişik medreselerde müderrislik yaptıktan sonra Trablus-ı Şam kazasından ölen Abdurrahman adlı bir kadıdır.[2]        
 
Beyani edebiyat tarihimizde Beyânî Ahmed Efendi ve Enfî Ahmed Efendi olarak tanınmıştır.
Babası gibi kadılık mesleğini seçmiş, ilk eğitimini Bursa’da görmüş daha sonra, daha sonraki eğitimini İstanbul’da sürdürmüş, İstanbul’da mülazım olmuştur.  Danişmentlik ve mülazımlık yaptıktan sonra kadılığa geçmiştir.
Medrese eğitiminden sonra müderrislik yapmış,  1629 ile 1646 yılları arasında Tûtî Latif Medresesi, Beşiktaş Sinan Paşa Medresesi, Bursa’da Gazi Hüdavendigar Medresesi, Dâvud Paşa Medresesi, Murad Paşa-yı Atik Medresesi,  Hâsekî Sultan Medresesi,  Mahmud Paşa Medresesi, Ayasofya-yı Kadim Medresesi’nde müderris olarak  görev yapmıştır. [3][4].........BEYÂNÎ - Enfî Ahmed Efendi ( - Şuhut- Ö. 1665 İstanbul)

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.