Aşık Beyhani ile ilgili görsel sonucu
 
Âşık Beyhani- Erzincan 1933-1971
 
Asıl adı İbrahim olan Beyhanî, Erzincan ili Çayırlı ilçesi Gomga köyünde (Doğanyuva) 1933’de doğdu. Aslı Verimli köyündendir.Babası Hüseyin, anası İbrahim kızı Gülizar'dır. Beyhani ailenin en büyük çocuğudur.  
 
Yoksulluk yüzünden okula gidemedi ancak köylüleri İsmail Efendi ve Cafer Ağadan okuma yazma ve Kuran okumayı öğrendi. Annesinin güzel türkü söyleyen ve şiire meraklı oluşu nedeni ile  küçük yaşlardan itibaren  aşıklık geleneğini ve türkü söylemeyi öğrendi.
 
Âşık Nişani ile aynı köyde yaşıyor olması nedeni ile âşıklık istidadını geliştirme fırsatı buldu. Davut Sulari' ve Nişani adlı âşıklardan etkilendi.  Beyhani'nin ilk saz ustası çok güzel kabak kemençe ve bağlama çalan amcası Rıza Efendi'dir. Saz çalmayı da  amcası olan  Rıza Efendi'den öğrendi
.
14 yaşlarında iken Davut Sulari’nin (1925-1985) yanında çıraklığa başladı. Sazda ustalaşması Davut Sulari ile oldu.1954 yılında halasının kızı Aslı ile evlenmiştir. Bu evlilikten Kenan, Selvi, Nazlı ve Nazan adlı 4 çocuğu vardır.  1956 yılında askere gitti. 1960'dan sonra da İstanbul'a yerleşti. Kelkitli Âşık Serdari ile arkadaşlık etti. Suriye Irak, İran gibi ülkeler de olmak üzere uzun süre yurdun bir çok şehrini de dolaşarak  gezgin âşıklık geleneğine ilişkin becerisini pekiştirdi.
 
1971 yılından itibaren sağlığı bozulmaya başladı.  Mafsal romatizması ve böbrek sorunları ile ile uğraşmaya başladı. Yattığı hasta hanede 17 Ağustos 1971' de 38 yaşında iken öldü. Mezarı Kâğıthane'dedir.
 
Kaynaklar:
https://www.ozanlar.biz/beyhani.html
Wikipedi 
https://www.turkuler.com/ozan/beyhani.asp
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.