SABİT
 
17 Yüzyyılın usta şairlerinden  ve devrin  kadı, müftü  müderrislerinden biridir.
 
1650- 1712 Bosnanın Uzica -Öziçe - kasabasında doğmuş  17 Yüzyıl Divan Şairldir. Fakat asıl adı Alladdin olan, Alaaddin Sabit Bosnalı’nın doğduğu yıl tam olarak belli değildir.[1] Sabit hakkında ilk araştırmayı yapan Y. Ripka’ya göre o, 1650 yılında doğmuştur.[2]Kendi memleketinde ilk tahsilini tamamladıktan sonra İstanbul ’a gelmiş, İstanbul'da da eğitim görmüş, Kaptân-ı Deryâ Seydizade Mehmet Paşa’nın himayesine girmiş, dairesine imam olmuştur. Bu sayede Şeyhülislam Çatalcalı Ali Efendiden mülazım ve Lalizâde ailesine damat olmuştur.
 
Muhtelif kadılıklarda, bu arada Kırım Kefe Kadılığı?nda, Tekirdağ Müftlüğü?nde, bu şehrin Rüstem Paşa Müderrisliği?nde, Saray-Bosna, Konya, Diyarbekir mevleviyyetlerinde bulunmuştur.
.Şair iİstanbul’ da 1712 yılında ölmüştür. Mezarı Topkapı haricinde La?lizâde ailesine aid kabristanın yanındadır.” (Banarlı 1987:677).[3]..........DEVAMI: Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.pngBosnalı Sabit Edebi Yönü ve Şiirleri( 17 yy)
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.