XVIII. Bursalı Âşık Halil
 
Bursalı Âşık Halil’in Bursalı olduğu şiirlerinden açıkça anlaşılır.  Fakat hayatı ailesi,  mesleği vb hakkında bilgiler çok sınırlıdır.  Fakat Aşık Ömer’in bir şiirinde onun adının geçmiş olması Aşık Ömer ile çağdaş olduğunu  ve  o yıllarda bir hayli meşhur olduğunu gösterir.
 
Bursalı Halil'de sadedir lisan
Güzel medh etmede yok ana akran
 
Buna rağmen günümüze ulaşabilen şiirlerinin sayısı dahi çok sınırlıdır.
Bursalı Aşık Halil hakkında bilgi veren ilk araştırmacı  Sadettin  Nuzhet Ergun’dur.  Ergun, onun yaşadığı zamanı tayin etmiş, iki koşma ve iki semaîsini de vermişti.  Bursalı Beliğ'in Güldeste'sinin yazmasında, Bursalı Âşık Halil'in iki dizesi ile bir dörtlüğü yer almaktadır. Tansel'in elde ettiği bu  şiirle Âşık Halil'in  günümüze ulaşan şiirlerinin sayısı yediye ulaşmaktadır:
 
Hayatı  doğum ve ölüm tarihleri hakkında  hiçbir doyurucu bilgi bulunmamaktadır.. Âşık Halil’in şiirlerinde divan edebiyatının etkileri görülmektedir.  Bazı şiirlerinde divan şairlerine ait mazmunları da kullandığı dikkat çekmektedir.
 
 F. Tansel ve H. Eren, Bursalı Halil Hakkında incelemeler yapmışlar Bursalı Halil’e ait olabilecek bazı şiirleri kamuoyuna sunmuşlar, fakat Bursalı Halil’in hayatı hakkında önemli ayrıntılara da ulaşamamışlardır. 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.