Kısaslı Büryani  Baba  1926-1990.
 
 
1926-1990. Urfa’nın Kısas köyünde doğdu. Asıl adı Hamdullah Aykut’tur. İlkokulu köyünde okudu. Döneminin ilk okuryazarlarından birisi olduğu halde memuriyet yapmamış çiftçiliği tercih etmiştir.
 
Müzikle ve âşıklık geleneğiyle küçük yaşlarda ilgilenmeye başladı.  1942 yılında İzmir Gaziemir Topçu birliğinde askere başladı.  1945 yılında terhis oldu.
 
Alevi-Bektaşi geleneğine bağlı olarak köylerine gelip giden âşıklar ve Zakirler aracılığıyla kendini geliştirdi ve bilgisini pekiştirdi.  Alevi Bektaşi Dergâhlarında marifet, şeriat,  tarikat,  hakikat,  dört kapı ve kırk makam konularını layıkıyla öğrendi.
 
Okumaya da düşkün olan Büryan Baba, tasavvufi düşüncelerini geliştirmek maksadıyla çok sayıda eser okudu. Genel kültür ve edebiyat konularında da yeterince eser okumuş aydın bir halk ozanıydı.
 
Âşık Büryani çok güzel cura çalarak uzun bir dönem mahlas kullanmadan şiirler yazıp söyledi.  Gezgin aşıklığa da heveslenmeyen Büryani yöresinde çalıp söyleyen bir aşık olarak kaldı.   Büryani mahlasını ise  40’lı yaşlarında söylediği bir deyiş münasebetiyle evlerinde konuk olan Hacı Bektaş-ı Veli ocağından Muharrem Sefa Efendi’den aldı.  Aşık Büryani  bir çok  deyişlerini cem’lerde irticalen söylemişti.
 
Önce Hamdullah sonra Kemteri mahlaslarını kullanan aşık  , Büryani mahlasını nasıl aldığını el yazması defterinde şöyle anlatmaktadır. "23.3.1977 günü Hacı Bektaş-ı Veli evlatlarından Muharrem Sefa Efendi bize geldi. Yanında Gazi Antep'in Haral Köyü'nden Ali Dede, Adanalı Mürteza Dede ve hanımı bize geldiler. 23 Mart'ı 24'e bağlayan gece muhabbete başlandı. Aşık arkadaşlardan deyiş söylemeye fırsat bulamadım. Halime agah olan o Sultan nutkeyledi. Üç parça söyledim. İrticalen söyleyişimizi çok şükür kabul kıldı. Mahlasımı Büryani koydu.''
 
Aldığı eğitim nedeni ile Hacı Bektaş Dergâhı postnişinlerinden icazetli olarak bir ara Cem evi sahipliği de yapmıştır.
Yeni evlenenlere nikâh kıyıyor, küskünleri de barıştırıyordu.  Eşi Fatma ‘dan on bir çocuğu dünyaya geldi bu çocuklarından birisi olan Dertli Divani’de  babasının izinden giderek önemli bir halk ozanı oldu.
Âşık Büryani, şiirlerini eliyle yazdığı iki deftere toplamıştı.  başta oğlu Dertli Divani olmak üzere yöredeki birçok genç aşığın yetişmesine katkıda bulundu.
 
Büryani Baba doğup ve yaşadığı Kısas köyünde öldü ve orada toprağa verildi.
 
Kaynaklar:
https://www.kisaslilar.com/index-Dateien/Page1891.htm
Halil Atılgan -Mehmet Acet, Harran'da Bir Türkmen Köyü: Kısas, Kültür Bakanlığı, https://www.turkuler.com/ozan/asikburyani
asphttps://www.ozanlar.biz/buryani.html
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/TR,80874/kisasli-asiklar.html
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.