Cenab.gif
 

Cenap Şahabettin , ( Doğum, 21 Mart 1870 Manastır; Ölüm,13 Şubat 1934 (63 yaşında) yılları arasında yaşamış Servet-i Fünun dönemi şairi, Şair, Yazar ve Doktor.

1870'te Manastır’da doğdu.  Babası Plevne savaşı (1877)’nda ölen Binbaşı Osman Şahabettin Bey’dir. Babası savaşa giderken henüz yedi yaşındadır ve babası ile vedalaşmasını hiçbir zaman unutmamış bu sahneyi anlılarında anlatmıştır.[1][2] Plevne'ye giden Osman Şahabbettin Bey, şehit olup gelemeyecek Cenap iki kardeşiyle babasız kalacaktır.

Annesi ise İsmet Hanım’dır. Aile, babasının şehit düşmesi üzerine, Manastır’dan İstanbul’a taşınmıştır. Yetim kalan Cenap İlköğrenimini Tophane'deki Fevziye Mektebinde yapmaya başlar. Tophane'deki Fevziye Mektebinden sonra Eyüp’teki Askeri rüştiyeye verilir.  Eyüp’teki Askeri rüştiye yıkılınca Gülhane Askeri Rüştiyesine gönderilmiş ve bu okuldan mezun olmuştur. 1880.[3]..........DEVAMI :  Cenap Şahabettin Hayatı ve Edebi Yönü

 

 


Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.