Ardanuçlu Cesimi  d. 1835-  ö Vezirköprü 1917
 

 
1835-1917. Ardanuç’un Sogara (şimdiki adı Soğanlı) köyünde doğdu. Asıl adı Yusuf’tur.
 
Babası yöresinin ünlü aşıklarından Aşık Şöhret’dir.  Bu nedenle aşıklık sanatını aileden öğrenmiştir.  
 
17 yaşında rüyada bade içerek Gerede’de Şehri Efendinin kızı Servidar’a âşık olduğunu söyleyen Cesimi bu nedenle bade içtiğini söyleyen âşıklardandır.  
 
Badeli aşık olarak  adı yöresinde duyulamaya başlayan Cesimi   babası sayesinde saz çalmak ve şir söylemek işinde ustalaşmış kendiis de çırak yetiştirmeye başlayan usta bir aşık olmuştur.  Cesimi,  bir müddet sonra yanına çırak olarak aldığı Aşık Dur Abdal’la ile birlikte sevdiğini aramak gerekçesi ile gezgin aşıklığa başlamış diyar diyar dolaşmıştır. 
En sonunda Gerede’ye de ulaşan Cesimi birkaç gün önce sevdiği kızın öldüğünü öğrenir.
 
Gezginliği bırakıp köyüne dönen Âşık Cesimi,  bundan sonra da gezgin âşıklığını sürdürmüş, Kuzeydoğu Anadolu ve İran’da dolaşarak birçok aşıkla karşılaşmıştır. Çağdaşı olan Narmanlı Sümmani (1865-1914) , Çıldırlı Şenlik (1850-1913) , Yusufelili İzni, Tiflisli Ermeni kökenli aşıklardan Karari ve Civani ile deyişmeler ve atışmalar yapmıştır.  Çıldırlı Şenlik’le Ardanuç’ta yaptığı ve 3 gün 3 gece süren karşılaşma  oldukça meşhurdur.
 
Cesimi, Cuğolu âşıkların dördüncüsü olarak bilien aşık hayatının son günlerini Vezirköprü’de geçirmiş ve orada ölmüştür.
 
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.