Cevlani – Aşık- ( Kars- Oluklu- 1900-1975 )
 
1900 de Kars- Sarıkamış Akyar Oluklu köyünde doğdu.  Tam adı Dursun Cevlani’dir.  Babası topçu yüzbaşısı Hasan Efendi, annesi Melek Hatun’dur.
Yedi yaşında saz çalmaya heves etti.  İlk önce Komşuları Yusuf Ağa’dan daha sonra, Oluklu Köyü’nden Âşık Bektaş’tan saz ve âşıklık geleneğini öğrendi.  Yalnızağaç Köyü’nden Lalezar adındaki bir genç kıza âşık oldu. Onun için  “Leylam Leylam “ şiirini yazdı ve bu kız ile evlendi. Lalezar ile evliliğinden üç çocuğu oldu.  Fakat Lalezar genç yaşında dördüncü çocuklarını dünyaya getirirken öbür dünyaya göçtü.  Lalezar’ın ölümünden sonra eşi için çok sayıda ağıt yazdı. Erzurum’un Kürkçü Köyü’nden Saadet ile yaptığı ikinci evlilikten de üç çocuğu oldu ve ilk çocuğu olan kızına Lalezar adını koydu.
Âşık Cevlani gezgin bir âşıktı.  Yılın dokuz ayını köyünden dışarıdaki yerlerde kalan üç ayı ise köyünde tarlalarıyla uğraşarak geçiriyordu. 1950 yılında Kıbrıs’a  kadar dahi gitti.
Ankara’ya göçtü. TRT, THM repertuarına önemli katkılarda bulundu. 1958 ve 1960 yılları arasında Muzaffer Sarısözen’in yönettiği “Yurttan Sesler” programına sesi ve sazıyla sürekli katıldı.. Ankara Belediyesi'nde Hayvan Takip Memuru olarak görev yaptı. 1965 yılında Türkiye Âşıklar Derneği’ni kurdu ve başkanı oldu.
1966 da Konya’da başlatılan Türkiye Âşıklar Bayramına katılıp, Aşık Müdami ve Çobanoğlu ile birlikte birinci oldu.  1966'dan bu güne kadar Âşıklar Bayramlarının hoşlamalarını doğaçlama olarak dile getiren üç âşıktan biri oldu. 1975 yılında öldü.

Şiirlerinde Cevlani, Dursun Cevlan, Dursun Cevlani adlarını kullandı.  Dursun Cevlani; Aşıklık geleneğinin tüm incelikleri,   hikayeli türkü, aserencam ve efsaneleri de iyi biliyor, katıldığı ortamlarda anlatıyordu.
Kaynak :  
  • https://ihsanozturk.com/karsli_asik_dursun_cevlani-116.html
  • https://www.turkuler.com/ozan/adursuncevlani.asp

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.