Aşık Çırpanlı 16 yy da yaşadığını anlamış olduğumuz sadece iki şiir elimize ulaşan ve hayatı hakkındaki bilgilei de sadece bu iki şirindeki detaylardan ibaret olan bir ozanımızdır.
 
Bu iki şiirinden çıkardığımız neticelere göre Aşık Çırpanlı 16 yy da  yüzyılda ortaya çıkan Yeniçeri Âşıklar ve Magrip Ocaklılar olarak bilinen denizci âşıklarımızdan biridir.
 
Osmanlı devletinin Akdeniz’e hakim olma ve Kuzey Afrika’da tutunma çabaları esanlarında yapılan deniz seferlerine katılan bu ozanlarımızdan birisi de Aşık Çırpanlıdır. Şiirlerinden anlaşıldığına göre Murat Reis’in donanmasında görevli olarak deniz savaşlarına katılmış, hayranı olduğu Kaptan’ı deryasının komutasında kahramalanlıklar göstermiş ve bu yaşantısını da şiirlerinde kullanmıştır.......DEVAMI : Aşık Çırpanlı ve Şiirleri ( 16. yy)
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.