Aşık Civani (Şavşat Kućen Köyü ) 20. Yy
 
 
Aşık Civani (Şavşat Kućen Köyü ) 20. Yy
 
 Artvin ve Şavşat yörelerinde iki tane âşık Civani vardır. Bunlardan birisi 19. yüzyılın son yarısında yaşamış olan Ermeni kökenli  TiflisliÂşuğ  Civani  diğeri ise  1943 yılında Şavşat’ın Ķućen (şimdiki adı Kocabey) köyünde doğmuş olan  ve asıl adı Mustafa Oral olan Kucenli Aşık Civani’dir.
 
Bu başlık altında ele aldığımız ozan ise Kucenli Aşık Civani’dir.  Kucenli Aşık Civani,  İlkokulu köyünde okumuş,  yöresinin meşhur aşıkları, Sümmani,  Huzuri Ardanuçlu Efkari gibi aşıkların ve şiirlerinin tesiri ile aşıklığa heveslenmiş küçük yaşlardan itibaren saz ve söz ile tanışmıştır.  Usta çırak ilişkisi içinde yetişmeyen Civani kendi kendini yetiştiren bir halk ozanıdır.

Artvin ve Şavşat’ın kültür ortamında özellikle Ardanuçlu Efkari’nin tesiri altında yetişen âşık  üküçük yaşlarda iken şiirler yazmaya başladı. Askerliğini bitirdikten sonra 1965’te İnegöl’e taşındı.

Özellikle Âşık Efkari’den etkilenmiş olan Civanı belli bir dönemden sonra kendine özgü bir deyiş kazanarak kendine özgü bir halk ozanı olmayı başardı. Birçok ödül de kazanan aşığın Türkiye genelinde düzenlen şiir yarışmalarında aldığı birincilik ödülü dahi bulunmaktadır.
 Uludağ madenlerinde 17 sene çalışan halk ozanı 1987 de emekli oldu. Uludağ madenlerinde çalışırken dahi şiir yazmaya devam eden Âşık Civani, yazdığı şiirleri  “ Uludağ’dan Esintiler “ adlı kitabında toparladı.   Aşık Civani gerçek adı ile Mustafa Oral, evli ve ikisi erkek, ikisi kız dört çocuk babasıdır.

Yüzlerce şiiri bulunan ve katıldığı değişik yarışmalarda birçok ödül alan Âşık Civani’nin şiirleri değişik dergi, gazete ve araştırmalarda aktarıldı. Birçok radyo ve televizyon programına katılan Ķućenli Civani hemen her konuda şiir yazmaktadır.

https://www.sanalbasin.com/halk-sairi-asik-civaniden-imza-gunu-8854957/
https://www.ozanlar.biz/civani.html

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.