HAYATI 
 
Hakkında araştırma yapmış olan araştırmacılar gerçek adının Veli olduğunda birleşirler. Bir başka bilgi ise babasının adının Kul Mustafa mahlasını da kullanan Âşık Musa olduğu şeklindedir.
Dadaloğlu’nun adının Veli olduğunun yazılmasının nedeni bazı şiirlerinde Veli adını kullanıyor olmasıdır. Fakat bu durum da kuşku vericidir. Şiirlerinde daha çok Dadaloğlu, Dadal mahlasını kullanan şairin adı sözlü gelenekte Ali ve Mustafa olarak da zikredilir. [1]
 
Dadaloğlu’nun şiirlerine yazılı kaynaklar aracılığıyla değil, sözlü gelenek sayesinde ulaşılmış olması adı konusunda bile tam bir karara varmamızı güçleştirir.
Kimi kaynaklar  Kayseri'nin Tomarza ilçesinde  doğduğunu[2] kimi kaynaklar da babasın adının Kul Mustafa adını da kullanan Âşık Musa olduğunu [3] belirtir. Kaynağı verilmeyen bu bilgilere nereden ulaşıldığı veya neye dayanarak bu bilgilerin yazıldığı bilinmemektedir. Hakkında kesin olan bilgilerden bir tanesinin onun Avşar boyundan bir şair olduğudur. Bu bilgiyi kendisi şiirlerinde defalarca vermektedir........... Açıklama: https://www.edebiyatvesanatakademisi.com/images/ok04.pngDadaloğlu'nun Hayatı Hakkında Tespitler
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.