ÂŞIK ŞEMŞİR, Azerbaycan 1893- 1980

1893 yılında hali hazırda Ermeni işgali altında olan Kelbecer bölgesi Demircidan köyünde doğmuş, 1980 yılında vefat etmiştir. Halk şiirinin geraylı (8'li koşma), koşma ve mani gibi şekillerinde şiirler söylemiştir. Daha çok koşma ve geraylı türünde başarılı bir âşıktır.

Âşıklık geleneğini babası Aşık  Agdabanlı Gurban ve Âşık Elesker'den öğrenmiştir. Aynı zamanda Azerbaycan âşık edebiyatının önemli ismi Semed Vurgun da onun dostudur. Küçük yaşlardan beri aldığı âşıklık eğitimi ile âşıklık sanatında ilerlemiş,  düğünlerde, çeşitli eğlencelerde ve yarışmalarda yer almış, çeşitli armağanlar da kazanmıştır.

Aşk, tabiat, vatan sevgisi, sosyal ve siyasal konular şiirlerinde gözüken başlıca temalardır.  Tabiat konulu şiirlerinde ülkesinin güzelliklerini başarıyla işlemiştir.  Siyasî konularda yazmış olduğu şiirleri doğa ve aşk konulu şiirlerinin yanında cılız kalmış, sosyal konulu şiirlerinde de aşk ve tabiat konulu şiirlerindeki kadar başarılı olamamıştır. Ele geçen 500 e yakın şiirinin büyük çoğunluğu otobiyografik özellik taşır.  Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Babek Osmanoğlu Kurbanov ‘Aşık Şemşir’  hakkında çeviri bir kitap yayımlamıştır.
Dede Şemşir, olarak da tanınan Aşık Şemşir çok yönlü ve Azerbaycan’da aşık edebiyatının en önemli isimlerinden birisidir. Çok sayıda şiiri olan Aşık Dede Şemşir’in yazmış olduğu şiirlerin büyük kısmı günümüze ulaşmamış, şiirlerinin pek çoğu Ermeni mezalimi sırasında kaybolmuş 500’e yakın şiirinin bulunduğu defter Ermeniler tarafından yakılmıştır. (Prof. Dr. Kurbanov, )

Kaynak: Aşıglar, Bakü 1960, 102-103; Azerbaycan Aşıgları ve El Şairleri II, Bakü 1984, 254-271; Paşa Efendiyev, Azerbaycan Şifahi Halg Edebiyyatı, Bakü 1981, 266-369; Sazım Sözüm, Bakü 1978, 95-10, https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10966,asiqsemsirpdf.pdf?0
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.