1925 -yılında Adana ilinin Kozan ilçesinin Bucak köyünde doğmuştur. Babası Mehmet Kahya, Fadime’dir. İlkokul üçten terk olan Deli Hazım askerliğini Antakya ve Hakkâri de yapmıştır. Âşıklığın dışında belli başlı bir işi olmayan Deli Hazım gezgin âşıklık geleneğinin icaplarına uygun olarak pek çok yeri dolaşmış, 1973 yılında Adana Belediyesi’nde bir buçuk ay kadar çalışmış,  başta Akdeniz Bölgesi olmak üzere ülkenin pek çok yerini gezip dolaşmıştır.  Tam adı Hazım Demirci’dir.  Damadı Âşık Feymani’nin yetişmesinde büyük emekleri olan Deli Hazım Çukurova’nın en önemli âşıklarından biridir.   (https://www.osmaniyekulturturizm.gov.tr/TR,161257/asik-feymani.html)

Osman Taşkaya , Abdulvahap Kocaman , Aşık Feraahi ile birlikte yörenin son dönemlerindeki en popüler aşıklarından birisi olmuştur.  Çukurova’nın turacı olarak anılan Âşık Deli Hazım1995 yılında Adana’da vefat etmiş olan aşığın altı çocuğu olmuştur.  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özçelik (  sparta: Fakülte Kitabevi, 2004. )  Âşık Deli Hazım” adı ile bir çalışma yapmış ve bu çalışmasını yayınlamıştır.   
Kaynak: https://turkoloji.cu.edu.tr/CUKUROVA/sempozyum/semp_3/alptekin.php
              ttp://www.osmaniyekulturturizm.gov.tr/TR,161257/asik-feymani.html
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.