Aşık Derdiçok Elbistan - 1874-1937.
 
1874-1937. Elbistan’da doğdu. Asıl adı Ömer Lütfi Pişkin’dir. Elbistan’ın Kızılcaoba mahallesinde dünyaya gelmiştir. Babası Elbistan’ın  Balıkçıl köyünde imamlık yapmış olan Hafız Mehmet Efendidir. Tanır, Okuma yazmayı imam olan babasından öğrendi.

Şiire ve âşıklık geleneğine küçük yaşlarda ilgi duydu.. Ancak  İmama olan babasının isteğine rağmen ilk önceleri tersine  dini görevlere yönelmedi. Daha çocukken babası tarafından kolunun kırılması nedeniyle Derdiçok mahlasını aldığı  iddia edilir. 

Daha ziyade Karac’oğlan, Âşık kerem, Âşık Ömer ve  Gevheri’den etkilendi.  Derdiçok, aşk ve sevda şiirleriyle tanındı . Kimi araştırmacılara göre devrinin en önemli halk ozanı dahi sayıldı. . Yörede, dönemin değişik âşıklarıyla da karşılaşan Derdiçok’un,  gezgin âşıklardan değildir.
 
Derdiçok, Balıkçıl, Akveren, Maraba ve İğde köylerinde imamlık yapmış.  Elbistan'da ölmüş ve orada toprağa verilmiştir.

Hayatı boyunca Elbistan ve Afşin çevresi dışına çıkmayan Derdiçok’un hayatı ve şiirleri hakkında Sıddık Demir “Afşinli Derdiçok, Hayatı-Edebi Kişiliği ve Şiirleri” (1993) adlı bir araştırma yapmıştır. 
Şiirleri, Derdiçok ve Şiirleri (A.S.Emirmahmudoğlu-A.D.Özavşar-M.A.Küçükpınar, Maraş, 1946) ve Derdiçok'un Hayatı ve Şiirleri (M.Ayyıldız, Adana, 1955) adlı eserlerde toplanmıştır.
 
KAYNAKLAR
Sıddık Demir “Afşinli Derdiçok, Hayatı-Edebi Kişiliği ve Şiirleri” (1993
A.İhsan Kuyumcu, “AFŞİN'Lİ DEĞİL ELBİSTAN'LI DERDİ ÇOK”, https://www.bizimelbistangazetesi.com/yazar.asp?yaziID=10509

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.