AŞIK YEMİNİ DERVİŞ MUHAMMET 1755-1825
 
Derviş Muhammet Malatya âşıklık geleneği içinde âşıklık kolu oluşturan önemli, Alevi Bektaşi ozan geleneği içerisinde yetişen bir âşıktır.  Derviş Muhammet (Mehmet) 1755’te Malatya’nın Arguvan ilçesinin İsa köyünde doğmuştur.  Deli Derviş Muhammet'i yetiştiren bu köy, aşık edebiyatımız açısından hem Malatya hem de Türkiye de önemli bir merkez haline gelecektir. Derviş Muhammet,  Şiirlerinde bazen Muhammet, bazen da Mehmet adını kullanmıştır.
 
Aşktır anamız atamız
Aşktır ceddimiz ötemiz
Aşktan geliyor gıdamız
Yanarız büryan oluruz [1]
 
 Şiirine bakarak babasının veya dedelerinin de âşık olduğu şiirler söylediği iddia edilebilir. Bu dörtlüğe bakarak en azından âşıklığa yatkın bir aileden ve ortamdan yetiştiğini kabul etmek zorundayız. Diğer halk ozanlarımızda da olduğu gibi Deli Derviş'in çocukluk ve gençlik yıllarına ait pek bir şey bilmiyoruz. Fakat Anadolu’daki her genç ve çocuk gibi tarlada bahçede çalışarak geçimini sağlamaya çalışan bir Türk köylüsü olarak yaşadığını tahmin etmek zor değildir.
Şiir söyleme yeteneğini yukarıdaki dörtlüğünde de ifade ettiği gibi köylerine giden gelen gezgin âşıklardan ve yöresindeki âşıklardan öğrendiğini anlamış oluyoruz. Derviş Muhammed’in âşıklıkta söz sahibi haline gelmesi ile Arguvan'ın İsa köyündeki pek çok insanı sözleri ve şiirleri ile etkisi altına aldığına ve İsa Köyde belli bir gurubu arkasına aldığına şahit oluyoruz. Nitekim Baba Ahmet’in kızı Sultan da  Derviş Muhammet’in şiirlerinden etkilenmiş ,;  Derviş Muhammet’in müridi olmuş,  artık o da Derviş Muhammet gibi düşünmeye  ve şiir söylemeye  başlamıştır. [2]
 
Dinleyin nasihatim Hak ehli canlar
Ben bu okumayı uludan aldım
Ağından okurum bilmem karayı
Sultan Hızır gibi doludan aldım          [3]............Aşık Derviş Muhammet Hayatı ( Malatya- Arguvan)
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.