Âşık Deryami  (  Şavşat- 1926- İst. 1987)
 
1926-1987. Sonradan Şavşat’ın Armutlu köyünde doğdu. Asıl adı Dursun Ali Erdoğan’dır. İlkokulu köyünde okudu. Uzun yıllar köyünde  Rençberlik yaptı.

Âşıklığa küçük yaşlardan itibaren heves duydu.  Yöresine gidip gelen ozanlardan âşıklık geleneğini öğrendi. Aşık Huzuri’yi ustası olarak kabul edip onun şiirlerinin tesiri altında kaldı. Köylerindeki Yusuf Aga’nm kızı İnayet’e aşık oldu. Ama, yoksulluk yüzünden bu kızı alamadı. Daha sonraları birkaç kez evlenmişse de, eşlerini sevemedi. (TÜRK EDEBİYATI 4. CİLT, AHMET KABAKLI, TÜRK EDEBİYATI VAKFI YAYINLARI, İSTANBUL)

Âşık Deryami, badeli âşık olduğunu iddia eden ozanlardandır. 17 yaşında rüyada, gökyüzünden gelen bir ışık kümesi içine girip bade içip âşık olduğunu sonra şiirler yazmaya başladığını ilan etti.
20 yaşlarında iken ustası Âşık Huzuri’den bağlama çalmayı öğrendi. Deryami mahlasını da ustası  Âşık Huzuri’den aldı.  

1950 yılında Erzurum’da yapılan bir yarışmada birincilik ödülünü alınca ünü artmaya başladı. al. Uzun yıllar seyyar satıcılıkla âşıklığı bir arada yürüttü. 1962 yılında Adapazarı’na göçerek taşımacılık işleri ile uğraşmaya başladı. Oturduğu evin yanması yüzün­den suçlu bulunarak hapse atıldı. Nihayet eşinden ve çocuklarından ayrılarak, esans satıcılığı için aldığı es­ki bir arabada yatıp kalkmaya başladı. ( TÜRK EDEBİYATI 4. CİLT, AHMET KABAKLI, TÜRK EDEBİYATI VAKFI YAYINLARI, İSTANBUL)
 
 
Hemen her konuda şiir yazan Âşık Deryami, Konya Âşıklar Bayramında da birçok kez birincilik Türkiye’nin çeşitli yörelerinde katıldığı yarışma ve şenliklerde de değişik ödüller aldı. Daha çok hiciv türündeki şiirleri ile dikkat çekti.  Âşık Deryami, 1987 yılında hastanede iken İstanbul’da öldü.

 Halil Açıkgöz, onun hakkında bir çalışma yapıp yayınladı”  Âşık Deryami, Hayatı ve Eserleri« (1987)  şiirlerinin bir kısmı ise HAGEM tarafından “Gülme Zarıma” (1990) adlı kitapta yayımlandı.
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.