Dilşad (Tavus, 1912- ?)
 
 
Dilşad (Tavus, 1912- ?) 1912 yılında Tavus bölgesinin Huznam köyünde doğmuştur.
Dilşad’ın köyü ve Tavus- ( Tovus ) yöresi pek çok aşığın yetiştiği bir muhittir. Asıl adı  "Şövqet”tir.
 
İlk tahsilini kendi köyü olan Huznam köyündeki mahalle mektebinde yapmıştır. Küçük yaşlardan itibaren yöresinde yetişen değerli halk ozanlarının etkisinde kalarak halk şiirine ilgi duymuş, geraylılar, tecnisler ve halk hikâyelerini dileyerek büyümüştür.
 
Genç bir kız iken âşık şiirine heves eden Dilşad, güzelliği ve sadeliği ile Azerbaycan'da büyük bir ün kazanmış,  bunun üzerine Azerbaycan âşıkları ve halk şairleri ona "Şövqet" adı ile değil "Dilşad" adını vererek ona Dilşad adı ile seslenmeye başlamışlardır.
Şiirleri atışmaları ve güzelliği ile büyük bir şöhret kazanmış,  Dilşad için diğer âşık ve şairler yüzlerce şiir söylemişlerdir. Kendisine şiir söyleyenlere şiirleri ile cevap vermeyi ihmal etmeyen büyük bir ün kazandıktan sonra 1917'den sonra Bakü'ye gelmiş ve "Mamalik Teknikumu" okuluna kaydolmuştur.
 
Azerbaycan’ın önde gelen kadın şairlerinden birisi olan Dilşad, halk şiirinin pek çok türünde örnek veren bir şairdir.  Fakat özellikle Koşma, geraylı ve deyişme türlerinde başarılı olmuştur.  "Ülker" mahlaslı Himmet Elizade  ve Aşık Veli  ile yaptığı deyişmleri ile de ünlüdür.
Şiirlerinde genellikle aşk, sevgi, güzellik ve siyasi konular işlemiştir. Dilşad’ın  nasıl, ve neşekilde öldüğü bilinmemektedir.
 
Kaynaklar: Himmet Elizade, Azerbaycan Aşıqları II, Bakı 1930, 119-122. Azerbaycan'ın Aşıq ve Şair Qadinlan, Bakı 1978, 137-140.
 
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.