Dollu Mustafa(XIX. yüzyıl)
 
Azerbaycan Sahası âşıklarındandır. Doğum ve ölüm tarihleri kesin olarak bilinmese de olduğu 19. yüzyıl da yaşamış olduğu sanılmaktadır. Hayatı hakkında detaylı bilgilere ulaşılamamıştır.  Fakat etki ettiği diğer ozanlara bakılırsa yaşadığı zamanlarda âşıklar tarafından üstat kabul edildiği anlaşılmaktadır.  
Halk şiirinin pek çok türünde örnekler vermiştir. En fazla da Geraylı, koşma, muamma ve muhammes türlerinde şiirler söylemiş ve başarılı olmuştur.  
 
Şiirlerinde aşk konusunu işlemiş geraylı ve koşma türlerinde sade bir dil kullanmıştır.  Şiirlerinde ahenkli deyişleri olan aşığın akıcı ve sade bir söyleyişi vardır.  Söz sanatlarını kullanmayı seven ve uygulamada başarı gösteren bir şairdir.
 
 “Vücutname” konusunun işlendiği  ve koşma düzeninde yazdığı “ Giz Olar” redifli şiiri ve muammaları onun aşıklık sanatında gösterdiği başarıyı  ortaya koyması bakımından önemlidir.  
 
 
Kaynak:
Azerbaycan Aşıqları ve El Şairleri I, Bakı 1983, 356-367.
https://ekitap.kulturturizm.gov.tr/Eklenti/10930,dollumustafapdf.pdf?0

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.