Aşık Dursun Cevlani, SarıkamıŞ 1900 - 1975
 
 Kars’ın Sarıkamış ilçesinin Akyar Köyü’nde 1900 yılında doğdu. Alaylı topçu yüzbaşısı Hasan Efendi ve Melek Hatun’un oğludur.
 
Yedi yaşında iken komşuları Yusuf Ağa’nın yanında çırak oldu. Aşık Yusuf’tan aşıklık gelenekleri ni ve bağlama çalmayı öğrendi. Ustasının ölümünden sonra Aşık İkram’ın yanında uzun süre çıraklık yaptı. Âşık İkram ölünce Kars’ın Oluklu Köyü’nden Aşık Bektaş adındaki halk ozanına çırak oldu.  Kendi şiirlerini de söylemeye başladı.
 
ı.Dünya Savaşı döneminde askere alındı ve savaşta yaralanıp esir düştü. Bir süre sonra köyüne geri döndü.
 
Kars’ın Kağızman ilçesinin Yalnızağaç Köyü’ndeki Lalezar adındaki kız için   “Leyla’m Leyla’m” koşmasını yazdıktan sonra Lalezar ile evlendi.  Lalezar ile on beş sene süren evliliklerinden üç çocukları oldu.  1941’de çok sevdiği eşi Lalezar,  dördüncü çocuklarını dünyaya getirirken öldü. Onun ölümü üzerine Lalezar’ın arkasına birçok ağıtlar yazdı.
 
Erzurum’unKürkçü Köyü’nden Saadet adındaki kız ile ikinci evliliğini yaptı Onadan da  üç çocuğu olmuş ve ilk çocuğunun adını  Lalezar koymuşlardı.
 
Gezgin bir âşık olan Aşık Cevlani,  köyünde kaldığı aylarda çiftçilikle geçindi. Pek çok yeri dolaşan Dursun Cevlani 1950 yılında Kıbrıs’a dahi gitti. Cevlani aynı zamanda usta bir hikâye ve serencam anlatıcısıydı.  Köroğlu Destanının 12 kolunu bilen tek âşık olarak kabul edilen Âşık Cevlan
Ankara’ya yerleşti.
 
Âşık Cevlani, uzun yıllar Ankara Radyosu, Yurttan Sesler bölümüne yurdun çeşitli yörelerinden derlediği türküleri ve kendi eserlerini TRT THM repertuarına verdi. 1958 ve 1960 yılları arasında Muzaffer Sarısözen’in yönettiği “Yurttan Sesler” programlarına katıldı.
 
1960 yılında, Ankara Belediyesine girdi. 1965 yılında ilk kez kurulanTürkiye Âşıklar Derneği’nin başkanı oldu. . Bu görevlerini 1969 yılına kadar sürdürdü. 1966’da başlayan Konya Âşıklar Bayramını Posoflu Müdami ve Ardanuçlu Efkari ile birlikte açtı. Yine aynı yıl türkü dalında  Müdami ve Murat Çobanoğlu ile birlikte birinci oldu.
 
Nefes darlığı ve kalp yetmezliği çekmeye başlayan aşık 20 Ocak 1975 Pazartesi günü gözlerini hayata kapadı.
 
Başlıca eserleri:
Kars’tan Sesler (1951), Kıbrıs Seyahatnamesi (1952), Bülbüller (1958), Daha Daha Nelerim Var (1958), Aşıklar Dilinde Kıbrıs (1969).
 
Oğlu Fikret Cevlanive damadı emekli öğretmen Halil Kaya onun şiirlerini 1999 yılında kitap haline getirdi.
 
KAYNAKLAR
 
Kars'lı Aşık Dursun CEVLANİ, https://ihsanozturk.com/karsli_asik_dursun_cevlani-116.html
https://www.ozanlar.biz/dursun-cevlani.html
 

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.