Edip Cansever'in bir fotoğrafı

 

Edip Cansever,

(8 Ağustos 1928–28 Mayıs 1986) Türk şair.

 


Edip Cansever, 8 Ağustos 1928’de İstanbul’da doğdu. Kumkapı Ortaokulu’nu ve iSTANBULErkek Lisesi’ni bitirdi. Şiire olan merakı daha on altı yaşındayken somut bir adım atmasına neden oldu. İlk şiirleri daha lise öğrencisi iken 1944 tarihinde “İstanbul” adlı dergide yayımlandı. İlk şiiri yayımlandıktan üç yıl sonra gençlik yıllarında yazdığı şiirlerinden toparlağı ilk şiir kitabı olan. “İkindi Üstü”  adlı eserini 1947[1]yılında yayımlanmıştı.
 
17-18 yaşlarındayken, Saraçhanebaşı’nda komşuları olan Nigar hanımın kardeşi Ahmet Hamdi Tanpınar’a ilk şiirlerini göstermiş… Ahmet Hamdi Tanpınar “Bu şiirler çok güzel, Ama hiçbiri şiir değil” demiştir.[2] İlk şiirlerinde Garip şiirinin şekil ve konu anlayışlarının izleri vardı. Tıpkı Orhan Veli gibi büyük şehirde varlıklı bir delikanlının yaşama sevincini ve tatlı avareliklerini anlattı..........DEVAMI :  Edip Cansever Hayatı Edebi Kişiliği

Şiirleri

Sitedeki yazıların tüm hakları ve sorumluluğu yazı sahiplerine aittir. Yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Aksi davranışlara karşın yasal işlemlere başvurulacaktır.